Přeskočit na obsah

Lidé se snaží získat ošetření a recept, dokud nejsou poplatky

Lidé se snaží ještě na poslední chvíli získat ošetření a recept na své léky bez poplatku. Někteří žádají zásoby až na rok dopředu. Od ledna totiž budou platit 30 korun za vyšetření a stejnou částku za položku na receptu. Čekárny praktiků v celé zemi praskají ve švech. Nápor zájemců o ošetření hlásí také zubaři. Specialisté naproti tomu většinou problémy nemají. Obecně ale doktoři očekávají, že nápor pacientů ještě zesílí.

V Libereckém kraji žádají někteří pacienti od praktiků recepty až na rok dopředu. "Denně přijde kvůli receptům nejméně 30 lidí navíc, snažím se jim vyhovět, ale předepsat jim mohu nejvýše léky na tři měsíce," řekla ČTK Věra Tichá, která ordinuje v centru Liberce. Podle lékařů jsou problémy zejména se staršími lidmi, kteří chodí opakovaně a tvrdí, že už léky nemají.

"Chodí teď mnohem více lidí, někteří chtějí předepsat léky na půl roku dopředu. Situace je úplně zoufalá, jsem zavalena prací," řekla ČTK praktická lékařka Anna Kaniová z Ostravy-Dubiny. Podle jablonecké lékařky Hany Kultové není možné předepsat některé léky na dlouho dopředu, protože stav pacienta vyžaduje pravidelnou lékařkou kontrolu.

"Kvůli platbám v příštím roce se nám zvýšil počet pacientů zhruba o třetinu. Zkoušejí na nás, abychom jim předepsali léky dopředu, což samozřejmě nejde. Snažíme se jim doslova po lopatě vysvětlovat, aby 'nesyslili', což nás v práci zdržuje," řekl ČTK praktický lékař z Českých Budějovic Petr Maršálek.

Podle předsedy moravskoslezského Sdružení praktických lékařů Kamila Běrského je před svátky 'frmol' každoročně. Lidé si chodí pro léky, aby nemuseli v lednu, řekl ČTK.

Větší zájem o předpis léku zaznamenala praktická lékařka z Nymburka Eva Kaňková. Podle ní chodí lidé často zbytečně. "Přijdou i někteří, jimž jsem třeba na konci října předepsala léky na tři měsíce a oni už chtějí další. Samozřejmě určitou rezervu mít mohou, ale jinak jim většinou nevyhovím," řekla lékařka ČTK.

Také v ordinacích pražských doktorů přibylo pacientů. Nejčastěji chodí lidé s vysokým krevním tlakem, cukrovkou nebo ischemickou chorobou srdeční. "Léky jim předepisujeme nanejvýš na dva měsíce," řekla ČTK praktická lékařka Jana Sochorová. Ani její kolegyně Karin Šrajerová nepíše léky na déle než čtvrt roku. "Zkoušejí to, ale stejně musejí přijít jednou za tři měsíce na kontrolu," řekla zdravotní sestra. U specialistů se větší zájem pacientů neprojevuje. Například oslovení alergologové se shodli na tom, že mají hodně pacientů celoročně a výrazný přírůstek teď nezaznamenali.

Přeplněné čekárny hlásí praktici na Vysočině. "Je to pro nás velmi stresující. Pacienty chápu, ale každý lékař má limit, který může překročit jen o určitá procenta, jinak mu hrozí sankce od zdravotních pojišťoven," řekla ČTK jihlavská lékařka Ivana Indrová. Kvůli chystaným poplatkům má čekárnu plnou také třebíčská lékařka Jindřiška Křižanová. "Jsme neskutečně přetíženi, je to na padnutí," řekla ČTK.

Nápor lidí zaznamenali rovněž praktici v Ústeckém a Královéhradeckém kraji. Běžný počet pacientů má naopak nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. "My provádíme především akutní péči a počet pacientů nijak dramaticky nestoupl," řekl její ředitel Otto Štěpán.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…