Přeskočit na obsah

Lidé s infarktovými potížemi volají pomoc pozdě

Při akutním infarktu myokardu je přitom každá chvilka cenná, řekl vedoucí lékař oddělení invazní a intervenční kardiologie brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny Jan Sitar.

Počet nejzávažnějších typů infarktů je v posledních letech v Jihomoravském kraji konstantní. "Ročně je to okolo 370 pacientů. Většina z nich se však na lékaře obrátí zbytečně pozdě. Obecně je to až za dvě hodiny, u diabetiků, kteří tolik bolest nepociťují, je doba až dvojnásobná," informoval Sitar. Každá půlhodina zpoždění léčby přitom zvyšuje úmrtnost o půl procenta.

Problém je podle odborníků v tom, že veřejnost často příznaky nepozná nebo je podceňuje. "Typickým příznakem je bolest hrudi, která může přecházet až do krku, ramen a rukou. Lidé si mnohdy můžou myslet, že mají obvyklou nemoc nebo je něco bolí z jiného důvodu," řekl Sitar.

Problémy se čím dál častěji objevují u mladší generace. "Věková hranice se posunuje níž, jenže mladí lidé si to nechtějí připustit. Všeobecně přecházejí nemoci a může pod to spadat i infarkt. Bolest z hrudi odezní, člověk to nemusí hned poznat, ale postupem času se projeví problémy," uvedla přednostka I. Interní kardiologické kliniky nemocnice u svaté Anny Lenka Špinarová.

Úmrtnost u akutního infarktu myokardu je v brněnském centru 7,5 procenta. "Patříme mezi světovou špičku. Nicméně je stále co zlepšovat, protože lidé by si měli odbornou pomoc aktivovat co nejdříve. Je potřeba, aby jim lékaři, pojišťovny, ale třeba také média sdělila, že by nikdo neměl otálet. Vždy je lepší vyloučit deset infarktů, než jeden promeškat," dodal Sitar.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…