Přeskočit na obsah

Lidé podepisovali Výzvu za bezpečný porod

Na happeningu před ministerstvem zdravotnictví podepisovali v pondělí lidé Výzvu za bezpečný porod.

Pořádající Česká ženská lobby chce dosáhnout toho, aby v reformním zákoně o zdravotních službách byla definována služba porodní asistentky. Do listopadu, kdy by měla norma po vrácení Senátem být znovu ve sněmovně, chtějí aktivistky získat několik tisíc podpisů.

Ministerstvo ale před domácími porody jen s pomocí porodní asistentky varuje. Trvá na bezpečnosti porodu pro matku a dítě, v zákoně dalo požadavky na technické a materiální vybavení pro vedení porodu.

Happening byl také na podporu porodní asistentky Ivany Königsmarkové. Soud jí nepravomocně vyměřil dvouletý podmíněný trest kvůli neoprávněnému vedení komplikovaného domácího porodu. Dítě krátce po narození zemřelo.

"Jsme obyčejné ženy, maminky, které se zajímají o to, kde, s kým a jak mohou rodit. Současná situace nás vážně znepokojuje," uvedla za organizátorky Anna Frantíková. Podle ní by stát měl vytvořit pro porodní asistentky profesní podmínky a ženám umožnit, aby si svobodně volily místo porodu a zajištění náležité péče.

Mimo porodnice se podle dat statistiků ročně rodí asi 400 dětí, za pět let stouply jejich počty na dvojnásobek. Ročně se rodí mimo zdravotnické zařízení čtyři děti mrtvé. Česká gynekologická a porodnická společnost porody doma nedoporučuje, vidí v nich riziko pro dítě i matku.

"Nejde vůbec o porody doma, ty jsou jen okrajovou záležitostí, ale hlavně o to, že by zmizela velmi důležitá profese, kterou mohou ženy využívat v těhotenství, při porodu kdekoli a pak po porodu," řekla ČTK předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství Petra Sovová.

Ženy by podle ní mohly porodit třeba ambulantně, přivést si do kterékoli porodnice svoji porodní asistentku, která je provázela v těhotenství, a odejít domů, kde se o ně dál postará jejich porodní asistentka.

"Přístup ministerstva, které vytlačuje porodní asistentky ze systému poskytovatelů, je krátkozraký a může mít fatální následky, pokud jde o bezpečnost rodících žen a jejich dětí.

A to zejména v situaci, kdy ministerstvo chce zrušit až třetinu malých porodnic," doplnila výkonná ředitelka Unie porodních asistentek Kateřina Klíčová. Podle ní ministerstvo práva a požadavky rodiček ignoruje.

"Ministerstvo práva a požadavky žen rozhodně neignoruje, nicméně prvořadá je bezpečnost matky a dítěte. Proto ministerstvo dalo jasná pravidla, jaké má být technické a materiální vybavení porodní asistentky. Pokud je splní, může vést porod kdekoli," řekl ČTK mluvčí Vlastimil Sršeň.

Podle organizátorek výzvy je péče porodní asistentky levná a srovnatelně bezpečná, v některých ohledech prý i bezpečnější než v porodnici. Stát by měl podle nich vytvořit standardy pro práci porodních asistentek.

"Bylo by skvělé, kdyby jako v Rakousku nebo Německu hradila péči porodní asistentky zdravotní pojišťovna, teď si ji platí ženy samy," dodala Sovová.

Výzvu podpořila řada osobností, například ředitelka Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové Milena Černá či stínová ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti Michaela Marksová-Tominová (ČSSD).

Evropský soud pro lidská práva před rokem uznal právo žen svobodně volit místo a okolnosti porodu. Pokud česká vláda postoj k právům žen nezmění, doporučuje Liga lidských práv řešit situaci před soudy.

autor:Naďa Myslivcová

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…