Lidé odmítají platit
Zavádění poplatků za některé služby ve zdravotnictví nemá podporu veřejnosti. Lidé nechtějí platit 20 korun za recept ani po padesátikoruně za návštěvu lékaře či ošetření na pohotovosti. Průzkum společnosti Median pro pořad České televize Otázky Václava Moravce ukázal, že nejméně by respondentům vadilo platit 50 korun za jídlo v nemocnici.
Platit si stravné během hospitalizace je ochotna mírná většina dotázaných - 54 procent. Proti poplatku za návštěvu pohotovosti se v průzkumu vyslovilo 66 procent občanů. Také za recept je ochotno platit jen něco přes třetinu lidí, zbylé dvě třetiny jsou proti. Vytáhnout peněženku za ošetření u ambulantního specialisty je připraveno 30 procent občanů, 70 procent s tím podle Medianu nesouhlasí. Nejvíce se lidé brání platit za návštěvu obvodních lékařů, ochotných platit bylo jen 18 procent respondentů.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) počítá s poplatky pacientů od ledna 2008. Chce tím zamezit plýtvání s penězi a zneužívání zdravotních služeb. Než ale zatíží pacienty poplatky, chce provést zásadní reformní změny.
V diskusím pořadu ČT chystané poplatky ve zdravotnictví podpořil i šéf lidovců a vicepremiér Jiří Čunek. Uvedl, že je připraven diskutovat o jejich výši, ale zavedeny být musí. Podle něj se politik nesmí řídit průzkumy veřejného mínění a nalhávat lidem, že vše je v pořádku a zadarmo. "Co nic nestojí, za nic nestojí," citoval české úsloví.
Naopak předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že jeho strana poplatky rozhodně nepodpoří. A až se vrátí zpět do vlády, zase je zruší. Argumentoval příkladem Slovenska, kde se podle něj takový systém neosvědčil a nová vláda platby zrušila. Sociální demokracie je ochotna uvažovat jen o zavedení poplatku za jídlo v nemocnici. "To má svou logiku," připustil Paroubek.
Čunek odmítl výtky, že poplatky jsou sociálně necitlivé. Zdůraznil, že bude existovat maximální výše plateb. "Za druhé ti, co jsou ve skupině sociálně slabých, budou mít doplatek," dodal.
Poplatky za návštěvu lékaře, recept či pobyt v nemocnici by podle Julínka dohromady s doplatky za léky nejspíš neměly ročně překročit 5000 korun. Za doplatky na léky by lidé neměli vydat víc než 3000 korun ročně. Poplatky by měli platit i důchodci a děti. Seniorům by náklady srovnal sociální systém.
Zdroj: ČTK