Lidé mohou požádat pojišťovnu, aby jim zaplatila operaci v cizině
Lidé mohou požádat svoji zdravotní pojišťovnu, aby jim zaplatila operaci v cizině. Nárok na úhradu z veřejného zdravotního pojištění mají tehdy, pokud by museli čekat na zákrok v Česku neúměrně dlouho, nebo se v tuzemsku neprovádí. ČTK to řekla mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jana Víšková. Zdůraznila, že na úhradu péče, která není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, právní nárok není
. Žádost o udělení souhlasu s vycestováním za zdravotní péčí podává za pacienta jeho ošetřující lékař. Může ji podat také sám pacient. Formulář získá ve své pojišťovně, k žádosti musí doložit doporučení ošetřujícího lékaře. "O výsledku musí pojišťovna informovat do 30 dnů. Rozhodnutí musí být učiněno písemně s odůvodněním a poučením o odvolání," uvedla mluvčí.
Právník Centra pro medicínské právo Ondřej Dostál ČTK řekl, že od loňského rozhodnutí evropského soudu si Češi mohou vyžádat v cizině i operaci běžnou v Česku. A to v případě, že by na ni doma museli příliš dlouho čekat a jejich zdraví by to vážně ohrozilo. Čekací doby zatím české zákony nestanoví, ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) je vymezí až v připravovaných reformních zákonech.
Víšková vysvětlila, že VZP hradí péči v zahraničí jen v indikovaných případech. Kritéria jsou dvě, a to časová nedostupnost této péče, nebo skutečnost, že požadovaný léčebný nebo vyšetřovací výkon se v ČR neprovádí. Při posuzování "ospravedlnitelné délky čekání" na péči je podle mluvčí brán v úvahu minulý i současný zdravotní stav pacienta a očekávaný vývoj nemoci.
Podmínky pro úhradu vyžádané péče jsou odlišné například pro EU a Švýcarsko, dále pro státy, s nimiž má Česko smlouvu o sociálním zabezpečení, a pro ostatní země světa. Bližší informace získají pojištěnci ve své pojišťovně. Obdobně jako VZP postupují při úhradě péče v cizině zaměstnanecké pojišťovny.
Zdroj: ČTK