Přeskočit na obsah

Lidé budou platit lékařům; vláda spokojena, levice kritizuje soud

Lidé budou dále platit poplatky u lékařů. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ČSSD na zrušení zdravotnické části vládní reformy veřejných financí. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) a praktičtí doktoři rozhodnutí vítají. Svaz pacientů, lékařská komora a opoziční poslanci jsou nespokojení.

Více než půlroční zkoumání vládní reformy rozdělené na tři tematické bloky skončilo. Soudci z celého komplexu změn napříč právním řádem zrušili jen část ustanovení, podle kterého lidé nedostávali za první tři dny choroby nemocenskou.

většina soudců dospěla k závěru, že poplatky ve zdravotnictví nejsou protiústavní. Podle soudce Stanislava Balíka poplatky ve zdravotnictví nemají zjevný "rdousící efekt" a nevytvářejí "bariéru v přístupu ke zdravotní péči". V zákoně je řada výjimek, které údajně zajišťují ošetření i lidem ve hmotné nouzi.

Rozhodnutí Ústavního soudu bylo těsné, z patnáctičlenného pléna sedm soudců s nálezem nebo s jeho částí nesouhlasilo. Pro zrušení reformy byl například předseda soudu Pavel Rychetský.

Julínek rozhodnutí soudců označil za dobrou zprávu pro pacienty. Podle něj soudci vládu "fakticky zavázali" k tomu, aby dál pokračovala v reformách. Stanovisko soudu přivítalo Sdružení praktických lékařů. Jeho členové se zrušení poplatků obávali. "Nešlo jen o obavy o naše příjmy, ale o to, že systém by byl odbrzděný a neregulovaný," řekl ČTK mluvčí sdružení Jan Jelínek.

Předsedu KSČM Vojtěcha Filipa verdikt zklamal, argumentace soudu prý byla částečně politická. Podle stínového ministra zdravotnictví za ČSSD Davida Ratha nález nerespektuje selský rozum ani ústavu, která zaručuje bezplatnou lékařskou péči.

Viceprezident Svazu pacientů Josef Mrázek označil stanovisko soudu za "zcela špatné". "Pacienti budou dál platit, protože jim hrozí exekuce, lékaři vybírat, protože jim hrozí pokuty," uvedl prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Ústavní soudci také apelovali na poslance a senátory, aby sledovali dlouhodobé dopady zavedení poplatků. "Pokud by se ukázalo, že právní úprava může snížit dostupnost lékařské péče, je třeba, aby to zákonodárce řešil," podotkl Balík.

Lidé od začátku roku platí regulační poplatky u lékaře, v nemocnici a za léky. Za první tři měsíce letošního roku ubylo o 40 procent návštěv pohotovostí i vystavených receptů. Ušetřené peníze daly zdravotní pojišťovny na nákladnou léčbu, například onkologickou. Za první čtvrtletí se na poplatcích vybralo 1,35 miliardy korun.

Poplatky u lékařů dále rozdělují vládní koalici. Lidovci trvají na tom, aby se v budoucnu poplatky nevztahovaly na děti a některé důchodce. Podobné změny prosazují i zelení. ODS by spíše než zavedení výjimek chtěla ohroženým skupinám pacientů pomoci v rámci sociálního systému. V pondělí budou o případných změnách poplatků jednat lídři vládních stran. Odboráři chystají kvůli vládním reformám 24. června hodinovou výstražnou stávku.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…