Přeskočit na obsah

Libérie se obává eboly. Vyhlásila mimořádný stav

Do Španělska byl přepraven španělský misionář, který se ebolou nakazil. Obyvatelé postižených zemí si stěžují, že experimentální lék ZMapp dostali pouze dva američtí pacienti, zatímco v Africe se nemoc dál nekontrolovatelně šíří.

Liberijská prezidentka v oficiálním prohlášení uvedla, že pro ochranu životů a přežití státu je potřeba podniknout mimořádná opatření. Výjimečná opatření platí 90 dní od 6. srpna. Ministr informací Lewis Brown také uvedl, že země zvýšila ostrahu mezinárodního letiště na nejvyšší stupeň.

"Nikdo do země nevstoupí ani ji neopustí, bude-li mít byť jen zvýšenou teplotu," řekl ministr. Ministr obrany Brownie Samukai také vyzval všechny obyvatele země, aby omezili cestování a zůstávali raději ve svých domovech.

V Libérii již nemoc podle AP zabila nejméně 282 lidí. Podle pozorovatelů se krize v zemi prohlubuje, protože mnoho lidí nechává své nemocné příbuzné doma, místo aby je odvedli do karantény. Činí tak údajně ze strachu, že by je lékaři ihned izolovali s ostatními nemocnými, od nichž by se pak dosud zdraví lidé nakazili.

Ebola zabila v západní Africe od února podle středeční bilance Světové zdravotnické organizace (WHO) 932 lidí a nakazilo se jí více než 1700 osob. Epidemie nemoci vypukla v únoru v Guineji a hlavně kvůli čilým přeshraničním stykům místního obyvatelstva se rozšířila i do Sierry Leone a Libérie.

Oba Američané, kteří se na ebolu léčí v nemocnici v Atlantě, dostali experimentální sérum známé jako ZMapp. Někteří afričtí představitelé i obyvatelé postižených zemí tento krok tvrdě kritizují. "Ukazuje to jasně, že bílí pacienti a černí pacienti nemají pro světové zdravotnictví stejnou hodnotu," prohlásil Nouridine Sow, guinejský profesor sociologie.

Doktor Anthony Fauci z amerického Národního ústavu zdraví (NIH) však uvedl, že podle výrobce by trvalo asi dva až tři měsíce vyrobit byť jen "skromné množství" séra. Vzhledem k jeho experimentální povaze nemá údajně dotyčná farmaceutická firma velké zásoby léčiva na skladě. "Stále ani nevíme, jestli funguje," dodal Fauci. Světová zdravotnická organizace chce také nechat posoudit oborníky, zda je vůbec etické rozšířit mezi obyvatelstvo lék, který byl zatím testován pouze na primátech.

Prezident Barack Obama v noci na dnešek připustil, že nemá dostatek informací o vhodnosti používání léku. Prvořadá jsou však podle něj nyní opatření, která mají zabránit šíření epidemie. "Nyní nám jde o veřejné zdraví, ale budu se nadále pídit po informacích o tom, co víme o nasazování těchto léků," řekl Obama.

Ebolou se při nynější epidemii nenakazili pouze Afričané a dva američtí občané. Na letecké základně Torrejón de Ardoz u Madridu dnes přistál armádní Airbus 310 s lékařským vybavením a s nakaženým španělským misionářem na palubě, oznámilo španělské ministerstvo obrany. Jde zřejmě o prvního infikovaného, jenž byl transportován do Evropy.

Španělská vláda pro 75letého duchovního Miguela Pajarese vyslala letadlo po vzoru USA. Na rozdíl od americké veřejnosti, která proti převozu dvou nakažených spoluobčanů do USA protestovala, podepsaly internetovou petici za urychlený převoz Pajarese do země desítky tisíc Španělů.

Španělské ministerstvo obrany sdělilo, že kromě Pajarese byla na palubě vojenského letounu také španělská jeptiška Juliana Bohiová, která s knězem spolupracovala v Libérii. U ní ale dosud nákaza zjištěna nebyla. Kněz i jeptiška byli převezeni do madridské nemocnice, která přijala nejpřísnější bezpečnostní a karanténní opatření.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný lék ani vakcína, takže úmrtnost na ni je vysoká. Vůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…