Liberecká záchranka chystá společný projekt s Poláky
Krajská záchranná služba Libereckého kraje připravuje společný projekt s polskými záchranáři. Jeho cílem je vytvořit jednotný přeshraniční systém zdravotnické záchranné služby v česko-polském pohraničí a zároveň technicky dovybavit zdravotníky na obou stranách hranice. Společný projekt přijde na zhruba 20 milionů korun, z toho 12 milionů má získat česká strana a osm polská. Prostředky na realizaci chtějí obě strany čerpat z Operačního programu přeshraniční spolupráce ČR-Polsko, řekl ČTK náměstek hejtmana Radim Zika.
Státní hranice mezi Českou republikou a Polskem v Libereckém kraji měří 130 kilometrů. V Libereckém kraji jsou v její blízkosti stanoviště záchranné služby v Rokytnici nad Jizerou, Tanvaldu, Frýdlantu, Hrádku nad Nisou a Jablonném v Podještědí. Podle ředitele krajské záchranné služby Zdeňka Kubra mají Poláci o spolupráci velký zájem především v oblasti Krkonoš. "Na polské straně je tato oblast velmi řídce osídlená a tomu odpovídá i hustota jejich stanovišť záchranné služby," řekl ČTK Kubr.
Na české straně je záchranná síť podstatně hustší, a v řadě případů tak mají podle Kubra čeští zdravotníci šanci zasáhnout v Polsku rychleji než jejich vlastní záchranáři. "Například z Rokytnice už jsme takhle kolegům na polské straně pomáhali při úrazech turistů, také už startoval náš vrtulník do Polska," řekl Kubr. Je ale podle něho třeba dořešit právní aspekty zásahů na cizím území a případnou úhradu ze strany pojišťoven.
Díky společnému projektu získá podle Kubra česká záchranná služba pro svá stanoviště v příhraničních oblastech čtyři nové sanitní vozy. Plně vybavené automobily s pohonem všech čtyř kol přijdou včetně zdravotnického vybavení každý na zhruba 2,5 milionu korun. Zbylé prostředky použije záchranka na nezbytné dovybavení a především na jazykové kurzy pro lékaře a zdravotnický personál, které jsou podmínkou pro rychlou a účinnou pomoc na sousedním území.
Předkladatelem projektu je Euroregion Nisa, Liberecký kraj ale musí projekt na své straně předfinancovat, 90 procent vynaložených prostředků by ale měl po jeho realizaci získat zpět z operačního programu. Krajští zastupitelé už financování projektu schválili, zahájen by měl být letos v červnu a potrvá rok. Podobný projekt by záchranáři chtěli v rámci euroregionu realizovat také ve spolupráci s Němci, o tom se ale podle Kubra zatím jedná.
Zdroj: ČTK