Přeskočit na obsah

Liberecká univerzita bude vzdělávat zdravotnický personál

Technická univerzita v Liberci bude vzdělávat zdravotnický personál. Na podzim příštího roku zahájí výuku v novém bakalářském studijním programu Ošetřovatelství - Všeobecná sestra. "Zájem je už nyní poměrně velký, předpokládáme, že do prvního ročníku přijmeme 35 studentů," řekl dnes novinářům proděkan univerzity Zdeněk Kůs. Přihlášky ke studiu mohou zájemci podávat do 20. května 2006.

Pro libereckou univerzitu je podle rektora Vojtěcha Konopy otevření nového oboru průlomem. Dosud převážně technicky orientovaná univerzita se totiž stále více zaměřuje i na oblast humanitních věd. Protože žádná ze čtyř fakult není zaměřena na zdravotnictví, musela škola založit vysokoškolský Ústav zdravotnických studií. "Na to, abychom založili přímo novou fakultu, nemáme zatím dostatečný záběr," vysvětlil Konopa.

Nový obor má podle školy nabídnout zdravotníkům stejně kvalitní vzdělání jako podobné obory na lékařských fakultách. Výuka bude na univerzitě a také na liberecké střední a vyšší zdravotnické škole. Praxi si studenti odbudou v Krajské nemocnici v Liberci. Přednášet budou externě pracovníci lékařských fakult z Prahy, Hradce Králové a Plzně. Podle ředitele liberecké nemocnice Radko Janouška otvírá nový obor šanci na akademické vzdělávání také specialistům krajské nemocnice.

Janoušek otevření oboru v Liberci vítá. "Všeobecné sestry se musí vzdělávat, vyžadují to evropské směrnice, a pokud by ta možnost nebyla v Liberci, musely by jezdit jinam," vysvětlil. Dodal, že výhodou takto vzdělaných sester je, že mohou pracovat samostatně a mají větší kompetence než absolventky středních škol. Díky tomu mohou značně ulehčit lékařům. V současné době pracuje na každém oddělení liberecké nemocnice nejméně jedna absolventka podobného bakalářského studia, mělo by jich ale přibývat.

Pro univerzitu je podle rektora Konopy realizace nového studijního programu strategickou záležitostí. "Budeme se moci zapojit do systému zdravotnického vzdělávání a také do vývoje a realizace nových technologií v tomto oboru," vysvětlil rektor. V budoucnu by pak škola mohla otevřít i studijní obory zaměřené na zdravotnickou techniku. To si ale vyžádá i nemalé investice, škola totiž musí vybudovat moderní laboratoře pro výuku. Podle odhadu to přijde na zhruba pět milionů korun.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…