Liberecká onkologie je ztrátová, změnit by to měla smlouva s VZP
Onkologické centrum Krajské nemocnice v Liberci bude do budoucna jako jediné v kraji poskytovat nejsložitější a nejdražší léčbu rakoviny a také předepisovat několik vybraných nejdražších léků. V nejbližší době by o tom měla nemocnice uzavřít smlouvu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, na léčbu rakoviny nemocnice dosud doplácela. ČTK to řekl ředitel nemocnice Radko Janoušek.
Smlouva vychází z dohody o porozumění, kterou v březnu uzavřela Česká onkologická společnost s ředitelem VZP Pavlem Horákem. Podle předsedy onkologické společnosti Jiřího Vorlíčka smlouva zaručí, že se správná léčba dostane ke správnému pacientovi.
V Libereckém kraji se léčí pacienti s rakovinou zatím ve všech nemocnicích, v regionu se také tři nemocnice zabývají léčbou nádorů prsu. Role okresních onkologů se podle Vorlíčka ale nezmění. "Musejí výtečně zvládat diagnostiku a rozpoznat, kterého pacienta dokážou efektivně léčit sami a kterého je třeba poslat do jednoho z 18 specializovaných nemocnic v zemi, takzvaných komplexních onkologických centrech," dodal.
Dohoda se zatím týká jen drahých léků, postupně se rozšíří i na léčebnou péči, včetně ozařování a další metody léčby. Vorlíček předpokládá, že osm zaměstnaneckých pojišťoven se připojí, specializovanou péči podle něj potřebuje asi pětina onkologických pacientů.
Liberecká nemocnice na léčbu rakoviny zatím doplácí. Její ředitel Radko Janoušek připomněl, že situaci zhoršily loňské změny vyhlášek ministerstva, které podle něj nadělaly zmatky v úhradách hlavně na onkologii a gastroentologii. "Dříve se hradila tak, že jsme psali léky na recepty, recepty odsouhlasil revizní lékař a pojišťovna nám je hradila zvlášť. Teď tato léčba dostává paušál," dodal. Nová smlouva by měla zaručit, že nemocnice dostane zaplaceno i za pacienty, kteří nejsou z regionu. Nyní je léčila za svého.
Krajská nemocnice investovala v minulých osmi let do onkologického oddělení 160 milionů korun. Loni poprvé vykázala ztrátu, a to 36 milionů korun. Nemocnici letos čeká zcela zásadní změna, z příspěvkové organizace se stane akciová společnost. Podle Krutského to přinese efektivnější řízení.
Zdroj: ČTK