Liberecká nemocnice přestaví chirurgický pavilon
Největší letošní investicí Krajské nemocnice v Liberci bude přestavba 70 let starého chirurgického pavilonu na moderní oddělení urgentní medicíny. Rekonstrukci zchátralého objektu završí vybudování přistávací plochy pro vrtulníky záchranné služby přímo na jeho střeše. Stavební úpravy přijdou na 60 milionů korun, Liberecký kraj na ně dá letos 30 milionů a zbytek zřejmě v příštím roce. Generální ředitel nemocnice Luděk Nečesaný ČTK řekl, že stavba by měla začít i skončit v letošním roce.
Úpravy se dotknou celé budovy. Lékařům dovolí zvýšit počet operací, pro pacienty se tím zkrátí čekací doby na ně a zlepší se prostředí, ve kterém se budou léčit. V budově vznikne nový příjem pacientů, centrální jednotka intenzivní péče, nové operační sály, stoupne i počet lůžek. "Heliport výrazně zkrátí dobu transportu pacientů, které zatím musíme překládat do sanitek," poznamenal technický náměstek Aleš Stránský. Pokud by se nepodařilo postavit ho přímo na střeše chirurgie, hledalo by se místo na jiné sousední budově, kterou spojuje s chirurgií tunel. Lékaři chtějí také, aby se při přestavbě oddělil příjem pacientů z běžné ambulance od lidí s těžkými úrazy.
Jaroslav Krutský, krajský radní odpovědný za zdravotnictví, připomněl, že nemocnice se snaží už deset let vybudovat pavilon pro urgentní a traumatologickou péči. Nový pavilon včetně vybavení by však přišel na nejméně jednu miliardu korun. "V současné době však nejsou finanční zdroje na tuto investici," uvedl. Kraj se podle něj snaží peníze získat z evropských fondů. Ty jsou ale určeny jen na technické vybavení, nikoli výstavbu, proto nemocnice i úřad původní záměr přehodnotily a rozhodly se zatím jen pro úpravu stávajícího pavilonu. Úpravy jsou podle Krutského nezbytné také pro udržení statutu Traumacentra Liberec.
Krajská nemocnice v Liberci mohla vloni kvůli velkým dluhům investovat jen 20 milionů korun. Její závazky po lhůtě splatnosti činily loni na jaře 230 milionů korun, do letošního dubna chce být nemocnice zcela bez dluhů. "Zatímco před rokem jsme vykazovali měsíčně ztrátu deset milionů, nyní máme měsíčně zisk mezi pěti až deseti miliony," dodal lékařský ředitel Martin Zítek.
Zdroj: ČTK