Přeskočit na obsah

Liberálové navrhují, aby byly kuřácké hospody výjimkou

Liberální institut (LI) ve své nové analýze navrhuje, aby zákon zavedl obecný zákaz kouření v restauracích a hospodách. Výjimkou by byly případy, kdy majitel kouření povolí a provozovnu označí za kuřáckou. Host by pak prý předem věděl, jestli vejde, nebo půjde o dům dál. O takzvaném protikuřáckém zákoně poslanci rozhodnou na sněmovní schůzi, která začne příští úterý. Poslanecký návrh počítá s několika variantami, zdravotní výbor sněmovny doporučil úplný zákaz kouření v restauračních zařízeních.

Podle liberálů by měl podíl kuřáckých a nekuřáckých restaurací ovlivnit trh. Pokud o nekuřácké podniky bude zájem, vzniknou. Lékařka a protikuřácká aktivistka Eva Králíková s tím ale nesouhlasí. Aktivní i pasivní kouření způsobuje podle Světové zdravotnické organizace rakovinu a infarkty. Argumentovat cedulkou na dveřích je podle ní demagogické. "Stejně bychom mohli navrhnout, že v restauracích nebudou muset skladovat maso v lednicích, mít splachovací toalety a mýt sklenice, ale bude o tom na dveřích cedulka, takže zákazník bude vědět, do čeho jde," reagovala Králíková.

Podle ní je řešením pouze celoplošný zákaz. "Nekuřácké veřejné prostory jsou základním standardem lidské svobody ve všech civilizovaných zemích," dodala Králíková. V zemích, kde se v restauracích nekouří, klesly podle lékařky infarkty v prvním roce zákazu o deset až 20 procent. V Evropské unii prý zemře 300 číšníků a servírek za rok jenom proto, že pracovali v zakouřeném prostředí pohostinství, tedy zhruba každý pracovní den jeden život.

Zákaz kouření v restauracích údajně prospěje i samotným hostinským. Zkušenosti ze zemí, kde již zákaz platí, prý ukázaly zvýšení zisků. Jediný, kdo na zákazu prodělal, byly prý tabákové firmy.

Do tažení proti tabáku se zapojuje stále více států - omezují reklamu, zdražují cigarety a zakazují kouření na veřejných místech. V restauracích se nesmí kouřit mimo jiné ve Švédsku, Británii a mnoha jiných zemích, od ledna mezi ně přibyla i Francie.

Podle statistik kouří zhruba čtvrtina české populace, mezi mladými od 15 do 18 let dokonce polovina. Náklady na léčbu kouřením zapříčiněných nemocí dosahují zhruba devíti miliard korun ročně.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…