Přeskočit na obsah

Letošní rok se zapíše do historie epidemií hepatitidy A v Praze

Letošek se zapíše do historie zdravotnických statistik jako rok epidemie nemoci špinavých rukou. Už v polovině roku je jasné, že počet nakažených hepatitidou typu A bude o mnoho vyšší než loni. Jen do konce července Státní zdravotní ústav (SZÚ) zaznamenal 130 nemocných, to je o dva více než za celý loňský rok. Naprostá většina lidí se přitom nakazila v Praze, kde se epidemie rozšířila zejména v komunitě drogově závislých a bezdomovců.

Za měsíc červenec přibylo 62 nových hepatitid typu A. Ve stejném měsíci loni jich bylo jen sedm, rok předtím osm. Podle pražské hygieničky Zdeňky Jágrové 90 procent nákaz pochází z Prahy. V přímé návaznosti na pražskou rizikovou skupinu onemocněli také uživatelé drog a lidé z jejich okolí na Kolínsku ve Středočeském kraji. V ostatních místech ČR je prý zatím klid. "Vzhledem k mnoha probíhajícím technopárty a festivalům je ale možná jen dočasný," řekla Jágrová.

Žloutence "áčku" se říká nemoc špinavých rukou, protože její přenos je snazší v méně hygienickém prostředí. Nebezpečí v Praze může hrozit například na veřejných záchodcích poblíž nádraží. Lidé by měli podle Jágrové více dbát na osobní hygienu a umývat si ruce. Proti hepatitidě A i B se dá i očkovat.

Strmě narostl rovněž výskyt hepatitidy typu C, která je také považovaná převážně za "nemoc narkomanů". Mezi drogově závislými je výskyt žloutenky typu C oproti zbytku populace více než stonásobný. Postihuje v průměru 35 procent z těch, kteří si drogu vpravují do žil. V červenci přibylo 107 nových nákaz. Rok předtím to bylo 64 a před dvěma lety 81. Celkem od počátku roku statistiky evidují 580 nakažených "céčkem". Proti tomuto druhu žloutenky neexistuje očkování. Jedinou ochranou zůstává opatrnost.

V polovině července zahájily očkovací akci v rizikové komunitě organizace, které se zabývají protidrogovou léčbou. Ministerstvo zdravotnictví poskytlo 1500 vakcín, drogoví uživatelé je mají zdarma. Jedna dávka kombinované preventivní vakcíny proti hepatitidě A i B přijde na 900 až 1500 korun. Očkuje se ve třech dávkách.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…