Přeskočit na obsah

Letošní ročník Discovery Award startuje 15. dubna

Hodnotitelský výbor vyhlásí 15. dubna další ročník Discovery Award pro mladé vědce do 40 let za výjimečný počin v medicínském a farmaceutickém výzkumu za rok 2016. Kritérii jsou originalita, aplikovatelnost, společenský přínos a ekonomický dopad. Ceny se udělují za základní výzkum v biomedicíně a za inovativní klinické, diagnostické a preventivní přístupy. Letošní novinkou je zvláštní ocenění České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) za práci s ekonomickým přínosem pro zdravotnictví.



Tradiční ceny jsou spojeny každá se 100 000 korunami, ocenění ČPZP s 50 000 korunami. Možné je nefinanční plnění, například úhradou pobytu ve výzkumném centru v zahraničí. Do soutěže se lze přihlásit do 15. června na www.discoveryaward. eu, komise do 31. srpna vybere laureáty, jimž budou ceny předány 17. října v Karolinu. Společnost Novartis chce podpořit odvážné a inovativní počiny, které jsou přínosem pro pacienty a mají poukázat na inovativní potenciál českého zdravotnictví a farmacie. Průlomový je zájem zdravotní pojišťovny o podporu mladých vědců.

Předseda komise, náměstek ministra zdravotnictví profesor MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D., vyzdvihuje přínos pro popularizaci vědy. „Mladí vědci jsou zpravidla motivováni touhou po úspěchu, objevit něco velkého, což se ne každému podaří. Podobné ceny umožňují ocenit talentované vědce, a tak je motivovat k další práci. Nezanedbatelná je ekonomická stránka, neboť mladý člověk, který věnuje maximum času práci v laboratoři, nemá příliš možností přivýdělku k ne zcela optimálnímu základnímu finančnímu ohodnocení,“ uvedl pro MT.

Aktivity pro popularizaci považuje za nezbytné, aby ti nejschopnější zůstali v české vědě a výzkumu a neodcházeli do ekonomicky lukrativnějších oblastí. Cena nenahradí přijatelné podmínky k vědecké práci, může ale být něčím, co v konečném důsledku povede k rozhodnutí mladého vědce zůstat či se do Česka po zahraniční stáži vrátit. Podmínky pro mladé vědce v ČR nejsou optimální, trvale se ale zlepšuje technologická základna a v řadě případů již jsou technologické inkubátory, které snesou nejpřísnější srovnání se zahraničím.

„Myslím si, že systém u nás by měl být nastaven tak, aby umožnil mladým vědcům na počátku jejich dráhy pobyt na zahraničních špičkových pracovištích, ale následně by je místní podmínky měly motivovat k tomu, aby získanou znalost přinesli do našich center a posunovali úroveň našeho výzkumu, neboť zejména v oblasti patentů a aplikovaného výzkumu poněkud zaostáváme,“ řekl prof. Prymula. Jako předseda hodnoticí komise zohledňuje především originalitu, inovátorské přístupy a potenciální ekonomický přínos.

Je přesvědčen, že v medicíně se inovativní klinické, diagnostické a preventivní přístupy dostávají do praxe rychleji než jinde. Systém však není v řadě případů schopen pružně reagovat, také ne vždy optimálně funguje spolupráce akademické a komerční sféry. Již při studiu by se nejlepší studenti měli dostat do kontaktu s komerčním výzkumem, tak jako v zahraničí.

Z dosud oceněných prací profesora Prymulu zaujalo využití mnoho let známého přípravku v nové indikaci, které přináší významnou úsporu, či počítačová analýza řeči jako potenciální diagnostický prostředek předpovědi neurodegenerativních onemocnění. Z pohledu náměstka ministra uvedl k financování medicínské vědy v ČR, že objem prostředků se navyšuje v institucionální i účelové podpoře. Jistou nestabilitu však vnášejí nové modely hodnocení. Ministerstvo uvolňuje v účelovém výzkumu prostřednictvím AZV ČR 300 až 400 milionů korun ročně, další částky proudí do základního výzkumu přes Grantovou agenturu ČR. Zdravotnické výzkumné organizace získávají ročně desítky milionů v institucionální podpoře.

MUDr. Pavel Frňka, DMS, ředitel strategie ČPZP, vyzdvihl na ocenění to, že spojuje obecné téma rozvoje znalostí a jejich aplikace do postupů a technologií použitelných ve prospěch pacientů s tématem motivace mladých výzkumníků k domácímu angažmá i při vědomí globalizace vědy a nutného mezinárodního přesahu. „Výsledky minulých ročníků, které ocenily práce vedoucí i k možnému zefektivnění poskytování zdravotní péče, nás zaujaly natolik, že se snažíme najít cestu k realizaci nové kategorie – zvláštního ocenění. Z přihlášených prací by tak měla být oceněna ta, která přináší či potenciálně může přinášet v praxi největší užitek pro české pacienty, spojený především se zefektivněním jejich léčby a zvýšením dostupnosti léčby, diagnostiky či prevence,“ řekl MT.

K podílu pojišťovny na ocenění uvedl, že ČPZP se snaží o širší pohled na zdravotnictví, než je jen prostá role platebny. V tuto chvíli ale není primárním cílem okamžitá úspora prostředků. Spíše jde o snahu posílit pozitivní směry, které se projeví v delším časovém horizontu.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené