Přeskočit na obsah

Letos je rekordní počet pacientů s HIV

Novinářům to řekl šéf Národní referenční laboratoře pro AIDS Státního zdravotního ústavu Vratislav Němeček. Infikovaných každoročně přibývá. Na 1. prosince připadá světový den boje proti této nemoci.

"Strmě vzestupný trend potvrzuje i letošní rok. Počty ukazují, že jsme se dostali nad loňský výskyt. Určitě na konci roku přesáhneme loňské údaje," uvedl Němeček. Podle Marka Malého z národní laboratoře sice Česko stále patří ve světě i Evropě k zemím s nižším výskytem nemoci, nárůst je ale prudký.

Nákaza virem HIV se v Česku sleduje od roku 1985. V 80. a 90. letech počty nových pacientů kolísaly, maximálně se dostaly k šesti desítkám. Od roku 2003 začalo případů podle Němečka rapidně přibývat. Zatímco před deseti lety jich bylo 63, loni už zhruba 3,5 krát víc.

Od počátku sledování do konce letošního října testy v Česku potvrdily vir HIV u celkem 2082 lidí. Nemoc AIDS propukla u 396 z nich. O život připravila 198 nemocných, tedy polovinu. Nejvíc pacientů bydlelo v Praze. Je jich téměř polovina. Naopak nejméně lidí s HIV pocházelo z Vysočiny, Pardubického a Královéhradeckého kraje.

Podle odborníků za rostoucím počtem případů je nejen uvolňování sexuálního chování a rostoucí počet různých erotických klubů, ale také opadnutí strachu z choroby. Díky moderní léčbě totiž pacienti mohou žít výrazně déle, nepříjemná terapie už také nemá tolik vedlejších příznaků. Přestávají se proto chránit. "Nemoc není takový strašák, jako to bylo v 80. či 90. letech," poznamenal Němeček.

Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale znovu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do pár let umírají. V první fázi po nakažení se infekce odhalí zhruba u 15 procent lidí. V posledním stádiu nemoci přichází asi desetina pacientů.

"Ve společnosti tak žijí lidé, kteří mají infekci osm až deset let a dál ji šíří. Nejsou zachyceni do doby, než se u nich objeví příznaky, a oni se dostanou k lékaři," podotkl šéf laboratoře.

Muži tvoří valnou většinu nakažených, ženy asi 11 procent. Nejčastěji se lidé infikovali při sexu. Tři pětiny pacientů představují muži, kteří měli sex s muži. Za čtvrtinou případů je heterosexuální styk. Čtrnáct lidí onemocnělo po transfuzi krve. Pracovníci laboratoře zdůraznili, že takový případ se ale v Česku čtvrt století neobjevil.

Letos do konce října laboratoř evidovala 195 nakažených. V listopadu pak podle předběžných výsledků přibylo 20 pacientů s HIV. V prvních deseti letošních měsících nemoc AIDS propukla u 22 lidí. Osm osob chorobě podlehlo.

Zhruba 30 procent nakažených tvoří cizinci, kteří v Česku trvale žijí. Roste mezi nimi podíl Slováků. Podle odborníků je potřeba proto prevenci zacílit i na lidi ze zahraničí, kteří mají v ČR domov. Experti uvádějí, že třeba právě Vietnamci přicházejí k lékaři až v době, kdy už mají příznaky a AIDS se u nich rozvinula.

Podle manažerky národního programu proti AIDS Džamily Stehlíkové výdaje na prevenci klesají. V posledních letech činí tři miliony korun ročně. Do léčby nakažených pak ročně putuje kolem 300 milionů.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…