Přeskočit na obsah

Lepší kloub za příplatek

Umělý kloub nebo oční čočku z lepšího materiálu by si v budoucnu mohli lidé pořídit jen za příplatek. Pokud pacient žádá léčbu nehrazenou pojišťovnou, si ji zatím musí platit sám.

Podle návrhu schváleného minulý týden vládou by však v budoucnu mohl pouze doplatit rozdíl mezi cenou služby a úhradou od pojišťovny.

Tato změna je jedním z opatření ve vládním protikrizovém balíčku pro zdravotnictví. Balíček má zmírnit výpadek v příjmech zdravotních pojišťoven odhadovaný na miliardy korun. Otázkou je, zda jej schválí i poslanci.

"Zájem by byl o implantace čočky i endoprotézy" Záchranou mají být mimo jiné právě příplatky za léčebný "nadstandard".

"Využití vidíme bezprostředně zejména v možnosti pacientů připlatit si za kvalitnější nebo speciální materiál používaný při operacích," naznačil mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Jan Hrdý.

Klasickým příkladem jsou umělé klouby. "Jednalo by se zřejmě hlavně o ortopedické operace, totální endoprotézy kyčelního a kolenního kloubu, chirurgické a oční operace, tedy třeba implantace nitroočních čoček pro odstranění šedého zákalu. Uvažovat lze i o urologických a gynekologických zákrocích," vypočítával Hrdý.

Nemocnice ve Zlínském kraji přijímají návrh vesměs jako pozitivní krok. "Umožní poskytovat zdravotní péči přesně podle přání a požadavků pacienta," uvedl jeden z důvodů mluvčí Uherskohradišťské nemocnice. Také Petr Pšikal, ředitel Baťovy nemocnice ve Zlíně, příplatky vítá. Ne však bez výhrad.

"Jakýkoliv krok, který napraví pokřivené financování poskytnuté zdravotní péče, je pohledem nemocnice žádoucí," sdělil. "Ovšem zdravotníci by spíše přivítali systémové změny, které zavedou soulad mezi reálnými náklady za medicínský výkon a příjmem za něj," podotkl. Podle něj by navíc mohl být plán ministerstva považován za protiústavní.

"Výše uvedené návrhy spoluúčasti vždy balancují na hranici právní přijatelnosti z pohledu ústavního práva. A zákon přesně nestanovuje, která péče je standardní a která nadstandardní," dodal.

Lidem se plán ministerstva zdravotnictví většinou líbí. "Snad by to byl způsob, jak by se k dražší léčbě dostali i ti méně majetní. Až budu jednou potřebovat vylepšit klouby, tak by taková možnost přišla vhod," pousmál se sedmačtyřicetiletý Tomáš Kudrna ze Zlína.

Jednoznačně proti podobné změně se naopak staví 1. viceprezident Svazu pacientů České republiky Josef Mrázek.

"Je to cesta k rozdělení péče na tu pro chudé, a tu pro bohaté. Nikde v Evropě jsem se s tím nesetkal, všude platí, že pacient má být prostě řádně ošetřen podle současné úrovně vědy," řekl.

Jisté je, že zavedení komplexního systému příplatků za nadstandardní léčbu představuje běh na dlouhou trať. Ministerstvo zdravotnictví teprve odstartuje projekt, jehož výsledkem má být jasné určení toho, co je ve zdravotní péči standard.

Jasno už ale mají jednotlivé nemocnice v rozdělení doplňkových služeb na běžné a nadstandardní.

"Nabízíme například jednolůžkové pokoje s televizí, videopřehrávačem a lednicí," zmínila mluvčí Kroměřížské nemocnice Veronika Klímová.

Ve zlínské Baťově nemocnici mohou pacienti mít za poplatek klidně i mikrovlnku na pokoji a těhotné třeba DVD se záznamem plodu.

* Nadstandard ve zdravotní péči Zákon v současnosti neurčuje, co je běžná léčba a co nadstandard. Ovšem například některé typy kloubních náhrad či umělých očních čoček pojišťovny nehradí, a pokud je pacient chce, musí si je zaplatit.

V případě schválení zdravotnického protikrizového balíčku by ale pouze doplatil rozdíl mezi cenou protézy, kterou chce, a částkou, kterou pojišťovna hradí.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…