Přeskočit na obsah

Leoš Heger: Šetříme, zda záchranka není předražená

Fakta – Leoš Heger

Moderátor:
Ministr zdravotnictví Leoš Heger u nás ve Faktech na Primě, vítejte ve studiu, pane ministře.

Leoš Heger /TOP 09/, ministr zdravotnictví:
Dobrý den

Vy máte dnes svůj šťastný den, jestli jsme to dobře pochopila, protože právě teď vydaly agentury zprávu o tom, že vám vláda schválila tři nové zákony, zajímavé je, co na to řekl váš šéf kolega Petr Nečas, vláda se na všech reformních zákonech shodla jednomyslně. Debata byla věcná, řekl Petr Nečas. To zní mile, když víme, že zítra by také ta vláda mohla padnout, viďte?

No zítra je konečný termín rozhodnutí, ptali se pana premiéra na tiskové konferenci, jak to vidí, a neřekl nic konkrétního, takže nikdo neví, jak to vlastně bude.

Ne, ale víte, co by mě zajímalo, jestli může vláda jednat věcně v momentu, kdy ví, že zítra se bude rozhodovat o její budoucnosti, to vážně dokážete jakoby abstrahovat od toho, co může zítra přijít?

Tak já si myslím že už jsme si to všichni nacvičili, od doby, kdy začala ta poslední největší krize, kdy bylo jasné, že se rozhodují věci zcela zásadně, jestli bude vláda dál nebo ne, a pak přišli všichni na to, že prostě život musí jít dál, že ta vláda musí nějakou agendu vykonávat. My, na zdravotnictví, jsme tedy dostali za úkol protlačit velký balík zákonů alespoň do vlády, takže to bylo tolik práce, že na tu vládní krizi ani nebyly myšlenky.

A vy pokud jde o zítřek a o to ultimátum VV, nemáte nějaký svůj soukromý tipl, odhad, jak to dopadne?

Tak podívejte se, pokud jde o zítřek, tak je poslední den v červnu a já přestože už mám děti dávno odrostlé ze školy, a vnoučata už tolik nevidím, tak přesto tenhle den vnímám vždycky jako začátek prázdnin a na mě padne strašně dobrá nálada.

Já vám jí přeju, ale to nevypadá, že byste celou tu situaci bral moc vážně nebo?

Tak já si myslím, že některé věci je potřeba nechat, když je nemůžete ovlivnit, tak prostě nechat je vyšší moci a jak to dopadne, tak to dopadne, já si myslím, že by bylo fajn, kdyby ta vláda mohla fungovat dále, ale musela by fungovat v nějaké lepší podobě a v takové prostě klidnější atmosféře než dneska,

Na to jsme se právě ..

Pokud to nebude, tak samozřejmě se všichni nějak rozejdeme a svět se nezboří, pokud to bude, tam by to bylo lepší než teďka poslední dva měsíce. Takže já jsem celkem optimista.

Tak ale ono na první pohled nepoznáte, jestli to bude fungovat lépe či hůře, nebo vy si budete hned zítra schopen…

Ale tak já si myslím, my jsme udělali poměrně dost práce v tom zdravotnictví, já jsem rád, že nám vyšly zákony, které se měly udělat do konce pololetí, že nám vyšla alespoň ta druhá půlka, aby šla do vlády, a je to takový milý bod před těmi prázdninami, když všichni říkají, ministr žádné prázdniny stejně nemá, ale je to prostě příjemné mít kus práce odpracováno, ale jak to dopadne, ty konce v politice, to samozřejmě bude hodnotit až historie, a až za půl roku nebo za rok se bude vidět, jestli se ty zákony povedly. Já doufám, že ano, ale to hodnocení bude za rok, nejdříve.

Pane ministře, prosím ještě na chvilku k těm zákonům, které, které vám dnes prošly vládou, chtěl abych vědět, který z těch,l protože těch bodů nových, které ty zákony přinesly, je celá řada, který z nich je podle vás pro pacienta ten nejzásadnější?

Tak oni jsou to tři zákony, které popisují zdravotnické služby a nedají se oddělit od sebe a já musím říct, že možná pro pacienta je zásadnější ten zákon, který již prošel sněmovnou o veřejném zdravotním pojištění. On má tyhlety komplexy zákonů, jsou to takové pilíře kodexové, ten jeden, ten dnešní o těch službách, ten popisuje to, že služba zdravotnická je svým způsobem něco jako licencovaná živnost, a popisují, jak se má dělat správně a co je pro pacienta důležité.

Já jsem z těch agenturních zpráv vyčetla konkrétní změny, které mají tyto tři zákony přinést pacientům a přestože drtivá většina z nich na mě působí se musím přiznat velmi pozitivně, tak ale určitě jsou tram body, které opět vynesou další bezbřehou diskuzi, což může být třeba 5minutová prodloužení dojezdových dob záchranek a to se určitě spustí povyk speciálně z těch opozičních lavic. Čekáte ho?

Tak už se o tom mluvilo samozřejmě, že to bude použito proti vládě, a bude se říkat, že se pacientům zhoršuje situace. Není to pravda, my jsme vycházeli z toho stávajícího stavu, ten byl dán vyhláškou a dojezdová doba byla 15 minut, ale přes milion lidí v rozptýlených oblastech řidšího osídlení prostě nebylo v oblastech, kde bylo tu dojezdovou dobu možno dodržet. Já si myslím, že těch 20 minut je docela reálných a ještě je potřeba říct, že je tady velmi dobře na špičkové evropské úrovni fungující letecká záchranka, takže ta některé ty mezery kompenzuje.

Když už jste zmínil tu leteckou záchranku, tak velké diskuze se v Poslanecké sněmovně vedou na téma soukromí provozovatelé letecké záchranky, vs. státní, k jaké variantě se kloníte vy?

Tak my jsme dostali podnět od pana poslance Štětiny, který je starý záchranář, on je ze stejného města jako já - z Hradce Králové, on tam zakládal záchranku někdy před 30 lety a odpracoval tam obrovský kus práce, a on byl velký nepřítel toho, aby se ta záchranná služba privatizovala. Pak se stejně privatizovala, funguje velmi dobře a teď se ten spor vede o to, jestli není předražená. Je fakt že on má kalkulace, které říkají že asi o 20, 30 % se jí platí víc, než kolik stojí záchranka, kterou provozují vojáci.

Pak jsou ovšem jiné kalkulace, které tvrdí pravý opak.

Jsou jiné a my jsme celou tu věc prostě dali našim ekonomům na ministerstvo aby jí prověřili, protože je to dobrý základ, to bude pro další vyjednávání. Bohužel kdyby se ukázalo, že je dražší, tak ty smlouvy jsou uzavřené do roku 2016 a jsou prakticky nevypověditelné, takže to může být podklad pro vyjednávání o nějakých slevách, ale ty smlouvy jsou napsány tak, že to bude obtížné.

Pane ministře, nové zákony přináší ni to, že nevidomí pacienti s výjimkou vězňů si budou moci psa vodícího vzít do ordinace, do nemocnic, takže to bude doopravdy fungovat tak, že když tam bude ten daný slepý, nevidomý pacient ležet, takl ten pes bude moci ležet u jeho lůžka?

Tak já si myslím, že si s tím nemocnice poradí. Podívejte se, ona takováhle  konkrétní věc je výsledkem nějakého dlouhodobého procesu, zvyšování kvality pro nemocné a zvyšování komfortu pro zdravotně postižené. Já jsem jednal ještě jako ředitel nemocnice asi před 5 lety s panem tehdy poslancem Krásou, který se o to velmi staral, udělal v tom velmi dobrý kus práce a donutil nás nebo inicioval takové hnutí, aby ty nemocnice se staraly o lidi kteří neslyší, o lidi, kteří nevidí.

Ne abyste mi dobře rozuměl, já s tím plně souhlasím, a myslím si, že je to bezvadné, že jste toto schválili, ale očekávám, pochopitelně jako že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán, takže se na vás vrhnou pacienti, kterým budou vadit psi, ordinace, který budou vadit psi, atd.

Tak já si myslím, že přestože byste našla takové zlé lidi, kteří by něco takového řekli, tak já si myslím, že přeci jenom tato společnost je velmi, bych řekl, ne tolerantní, ale vstřícná ke zdravotně postiženým. Já vám řeknu jednu svou osobní zkušenost, já jsme před 4, 5 lety měl přetrženu Achillovu šlachu a chodil jsme dva měsíce o berlích a byl jsem překvapen, kolik lidí mi říkalo, dovolíte, my vám podržíme ty dveře, nebo mě dokonce pouštěli sednout v autobusu, opravdu mě to překvapilo, protože bych to býval neočekával, ti slepí lidé, ti mají velmi zvláštní postavení ve společnosti, to sociologové vědí, že zrovna tohle konkrétní postižení budí větší soucit než jiná postižení, i když jsou třeba stejně vážná, takže navíc tedy, když by ten pacient např. ležel na lůžku v nemocnici, tak i ta nejmenší nemocnice pro něj asi jednolůžkový pokoj obstará, to nemusí ležet přesně na tom oddělení, kde ho zrovna nemají, a můžou se o něj postarat, v tomhle to funguje dobře....

Tolik Leoš Heger, ministr zdravotnictví, který byl dnešním hostem ve Faktech na Primě, pane ministře, díky, že jste přišel, přeji hezké odpoledne.

Děkuji za pozvání a hezké prázdniny.

Zdroj: TV Prima

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…