Přeskočit na obsah

Léky i zdravotnická literatura podraží

Kalousek nechce od navýšení DPH ustoupit, zákon přijala vláda

Ačkoli má ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na čtvrtek domluvenou schůzku s knihkupci a vydavateli, trvá na tom, že i pro ně bude platit navýšení daně z přidané hodnoty. Zákon, podle kterého se nižší sazba DPH zvýší od příštího roku na 14 procent a o rok později se sazby sjednotí na 17,5 procentech, dnes schválila vláda podle premiéra jednomyslně. Na koaliční dohodě není co měnit, konstatoval ministr.

"Já naprosto chápu, že chtějí, abych si vyslechl jejich argumenty, nicméně koaliční dohoda je něco, co drží všichni koaliční partneři i poslanci, jsem přesvědčen," uvedl Kalousek po jednání vlády k požadavkům vydavatelů. Uvedl, že přímo na schůzi kabinetu ministři upozornili na dopady zvýšení daně ve svých resortech. Považuje to za logické, koaliční dohoda už ale byla uzavřena.

Vybrané daně mají jít na zvláštní účet určený na důchodovou reformu, proto novela upravuje i koeficienty rozpočtového určení tak, aby z vyššího výběru nešlo nic obcím a krajům. Návrh obsahuje také kompenzační opatření pro rodiny s dětmi.

Zvýšení DPH bude znamenat zdražení potravin, léků, sociálních a zdravotních služeb, městské hromadné dopravy, vstupenek na sportovní utkání a kulturní pořady, knih, novin. Zdraží zřejmě voda, teplo, dětské pleny a autosedačky a také pohřby. Nejvíc se proti zvýšení DPH ozývají vydavatelé, podle některých to bude znamenat konec některých nakladatelství. Předseda sněmovního klubu TOP 09 Petr Gazdík se snaží, aby jim ulehčil prostřednictvím připravovaného zákona o veřejné prospěšnosti.

Zvýšení daně prohloubí i deficit zdravotnictví. Zdravotní pojišťovny dávají za rok v úhradách na léky 35 miliard korun, z nich odvodem deseti procent stát dostává 3,5 miliardy. Pokud se v cenotvorbě nic nezmění, stoupnou odvody při růstu DPH na 14 procent na 4,9 miliardy a při růstu na cílových 17,5 procenta na 5,1 miliardy korun ročně. Prezidentovi České lékárnické komory Stanislavu Havlíčkovi se nelíbí, že čeští pacienti dají víc za komoditu, která je ve valné většině EU zatížena sníženou sazbu nebo žádnou DPH. Na služby v nemocnici DPH není, což je podle něj správné, a nechápe, proč právě léky mají být výjimkou.

Podle výkonného ředitele České asociace farmaceutických firem Emila Zörnera ale nemusí pacient u levných léků nic poznat, cena stoupne o desetihaléře, ale u dražších to může být podle něj pro pacienta "rána".

Podle Marka Hampla z Grémia majitelů lékáren pacienti přechodně možná nedostanou bez doplatku lék, na který dosud nepřipláceli, někde dosavadní doplatek stoupne. Protože se doplatky za léky počítají do ročního ochranného limitu, po jeho překročení jim pojišťovna peníze vrátí.

Podle poslance ODS Marka Šnajdra se pro pacienty po zvýšení DPH nic nezmění. Než začne platit zvýšená sazba, změní se cenotvorba a doplatky pacientů neporostou. V plánu je "jádrová úhrada", kdy se stanoví cena přípravku bez marže a DPH. Výsledná cena a úhrada se dopočte podle aktuální marže a DPH. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv umožní jádrová úhrada rozložit zátěž rovnoměrně na pojišťovny i pacienty.

Už při předávání Českých lvů začátkem března ředitel distribuční společnosti Falcon Jan Bradáč kritizoval vládní návrh na zařazení vstupenek do kin do jednotné dvacetiprocentní daně z přidané hodnoty. "Bonmot, který jsem tehdy řekl - že filmy budou více navštěvované na internetu než v kinech, stále platí. Plánovaný dvojí nárůst v rozmezí dvou let, kdy sazba vzroste až na 17 procent, pochopitelně zdraží vstupné, a diváci tak ještě více omezí návštěvu kin," řekl dnes Bradáč ČTK. V březnu přitom ještě nemohl předvídat, že v prvních čtyřech měsících tohoto roku dojde ke čtyřicetiprocentnímu propadu tržeb ve srovnání se stejným obdobím loni.

"Filmy proto budou lidé stále častěji nelegálně stahovat na internetu," upozornil Bradáč. Kam až může cena vstupného do kin dojít, je podle něj těžké předjímat. "Každý z provozovatelů je samostatnou operativní jednotkou, ale neumím si představit, že jsou schopni tak vysoký nárůst ustát. Tržby jsou nízké a jejich marže malé. Proto zvýšení o čtyři, popřípadě pak o sedm procent oproti současné sazbě nejde schovat do konstrukce ceny vstupného," dodal. I proto chtějí podle něj filmoví distributoři apelovat na členy parlamentu, aby tyto argumenty při projednávání zákona vyslyšeli.

ČTK rem

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…