Přeskočit na obsah

Léky dostanou kolky


Padělatelé jsou stále rafinovanější. Dokládá to nedávný případ z britských ostrovů, kde se jim povedl dosud nevídaný kousek: do jedné z "kamenných" lékáren propašovali naprosto neúčinný lék. Nikoli na potenci či hubnutí, ale na rakovinu.

"V Evropě se něco podobného stalo vůbec poprvé. Znamená to jediné: že se pa-dělatelům podařilo dostat se do legální distribuce léčiv," přiznal tehdy porážku s organizovaným zločinem Gerald Hesztera z centrály Europolu v Haagu. Lék byl okamžitě stažen z trhu a evropští úředníci začali jednat. S firmami.

Výsledkem je norma, o které bude Evropský parlament hlasovat za pár dní. "Představa je zhruba taková, že se bude sledovat cesta každé individuální krabičky od výrobce přes distributora až po konečného spotřebitele," popisuje plány český europoslanec Milan Cabrnoch. Každé balení ponese jedinečnou značku - pečeť nebo kolek. Ve hře je také speciální kód. "Mimo veškeré pochyby bude návrh přijat," tvrdí Cabrnoch.

Zatímco ale v Unii panuje shoda, v českých vodách je tomu trochu jinak. Obavy se týkají především velkých nákladů. "Představte si, že se na našem trhu pohybuje kolem sedmi set milionů balení léků. Každý z nich by měl mít nově nějakou značku. I kdyby ta značka stála jen jednu korunu, zdravotní rozpočet každé země to zruinuje," upozorňuje farmakolog Pavel Šroub. Originální kolky navíc bude mít každá země jiné, aby se léky nepřevážely z jedné do druhé.

Kdo tedy novinku zaplatí? To si každá země určí až poté, co opatření začne platit. Buď půjde o dotace ze státní kasy, nebo se zvýší náklady výrobcům. Každopádně ale kolky vytáhnou stamiliony z kapes spotřebitelů. Zaplatí je na daních nebo přímo při koupi léku. "Opatření se vždy promítne do ceny léků, ale za bezpečí pacienta to rozhodně stojí," hájí výdaje navíc Emil Zörner, šéf České asociace farmaceutických firem.

Další odborníci jsou skeptičtí k samému řešení. "Pokud si padělatelé poradí s kolky na krabičkách s cigaretami, proč by nevyrobili pečeť na balení léku na hubnutí? Navíc padělky léků jsou záležitostí internetu a zásilkového prodeje. A tam to nikdo neuhlídá," připomíná viceprezident České lékařské komory Michal Hojný.

"Případů s falešnými medikamenty přibývá a nám vznikají obrovské škody. Ti lidé přitom vyrábějí pilulky někde v chýši na zemi. Při rozboru léku tak sice nenajdeme žádnou účinnou látku, zato zbytky hlíny," stěžuje si na praktiky padělatelů Jiří Tráva z farmaceutické firmy Pfizer. Tu nejvíce trápí černý obchod se slavnou viagrou. Ročně se prý v EU zajistí až 2,5 milionu padělaných tablet. Pfizer už proto začal s nálepkami sám.

Nečisté kšefty

Podle zprávy Europolu bude padělků léků stále přibývat. Škody, které jejich falšováním vznikají, se celosvětově odhadují na 140 miliard eur ročně. Číslo přitom nezahrnuje zdravotní následky lidí, kteří padělky spolykali. "Nic takového ani vyčíslit nejde. Ani se pořádně neví, kolik vedlejších účinků po požití padělku vznikne. Nikdo se rád nechlubí tím, že si objednal falešnou viagru," vysvětluje Lenka Kaška z Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Existují i oblasti, kde sena padělky hromadně umírá: země třetího světa. Nová studie, publikovaná v odborném časopise The Lancet Infectious Diseases, vypočítává, že v chudých zemích jihovýchodní Asie je padělkem až polovina prodávaných medikamentů. Nejčastějito bývají léky proti malárii nebo proti bolesti.

Týden, Veronika Rodriguez

Zdroj: Týden

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…