Přeskočit na obsah

Lékové záznamy pacienta online? Jak je to na Slovensku

*Můžete ve stručnosti představit základní charakteristiky vaší služby?

Představte si, že si večer v lékárně vyzvednete lék, druhý den ráno jdete k lékaři a ten ví, jaký lék vám byl vydán. A zohlední to při nastavování vaší léčby. Jiný příklad. Během návštěvy v ordinaci se Vás lékař zeptá, kdy jste naposledy užíval antibiotika nebo zda jste byl letos na konkrétním vyšetření. A vy si nemůžete vzpomenout. I takové praktické situace řeší naše služba. Podstatou služby Bezpečné léky online je sdílení informací o lécích, které pacient užívá, vedle toho se sdílejí také informace o provedených diagnostických nebo terapeutických výkonech pacienta. Informace se sdílejí online mezi pacientem, lékařem a lékárníkem a je možné je využít při léčbě pacienta. Služba také pomáhá odhalovat lékové interakce.

*Co zdravotní pojišťovnu vedlo k tomu, že se pustila do tohoto projektu samostatně, navzdory tomu, že také na Slovensku oficiálně probíhají aktivity spojené se zavedením nástrojů eHealth do praxe?

 

Elektronické služby jsou alfou a omegou naší práce. Zjednodušujeme život našim klientům- pojištěncům, plátcům pojistného a poskytovatelům zdravotní péče. A v neposlední řadě si ho zjednodušujeme i pro sebe. Není to samoúčelné, šetříme tím náklady, zrychlujeme procesy, zvyšujeme bezpečnost léčby, protože jen tak můžeme klientům poskytovat kvalitnější servis než konkurence.

Intenzivně to děláme už pět let a získali jsme slušné know-how, které jsme nabídli i státu, aby nemusel začínat v této oblasti na zelené louce. Na Slovensku máme přísloví, které by se pro tuto situaci dalo použít: „reči sa hovoria a chlieb sa je“. Za těch pět let tu zelenou louku stát nestihl pořádně posekat, aby mohl stavět, a teď už je celá zarostlá trávou. Navzdory tomu je tu stále prostor pro symbiózu našich služeb a státního elektronického zdravotnictví.

 

*Kolik lékařů a lékárníků je do projektu zapojeno a jaké softwarové a hardwarové vybavení potřebují, aby se ke službě Bezpečné léky online mohli připojit?

 

Zatím službu provozujeme od října 2014 v pilotním provozu, plošný náběh nás teprve čeká. Přesto už Bezpečné léky online využívá více než 250 poskytovatelů zdravotní péče a aspoň jednou si tuto službu vyzkoušelo 5 500 jedinečných uživatelů – lékařů, lékárníků a dalších oprávněných osob na straně poskytovatele zdravotní péče. Počty stoupají každý den. Lékaři a lékárníci nepotřebují nic navíc, jen svůj počítač, software a připojení k internetu. Spolupracujeme se všemi největšími dodavateli ambulantního, nemocničního i lékárenského softwaru, kteří naši službu už zapracovali do svých softwarů. Pro lékaře a lékárníky to znamená, že žádný nový software nepotřebují, všechny informace uvidí ve svých obvyklých programech/systémech.

 

* Máte představu, kolik procent receptů od vašich smluvních lékařů je v současnosti vypisováno v elektronické podobě a jaký by měl být cílový stav

 

Máme přesnou představu, reporty sledujeme každý den. V polovině ledna to bylo 7 % ze všech receptů. Čím víc poskytovatelů zdravotní péče bude službu Bezpečné léky online využívat, tím kvalitnější informace jim bude poskytovat. Důležité je naplnit systém údaji, aby je mohl sdílet mezi pacienty, lékaři a lékárníky.

*Jaké výhody přináší spuštění služby Bezpečné léky online pro pojišťovnu, pro pacienta, lékaře a lékárníka.

Pro pacienta je to bezpečnější a kvalitnější léčba, protože jeho lékaři mají okamžitý a dennodenně aktualizovaný přehled všech pacientových léků, a to i těch, které předepsali ostatní lékaři, a mohou to zohlednit při léčbě, resp. preskripci nového léku. Takovou možnost dosud lékaři na Slovensku neměli. Pacienti se tak mohou vyhnout nežádoucím účinkům léků v důsledku toho, že je užívají v nesprávné kombinaci nebo že jim je předepsalo více lékařů. Následky duplicitně podaných nebo kontraindikovaných léků bývají závažné, může jít až o přímé ohrožení zdraví pacienta, hrozí jim předávkování nebo závislost na návykových látkách. Pro zajímavost, v roce 2012, tedy před spuštěním této služby, byl podle našich dat u 190 000 pojištěnců ZP Dôvera zaznamenán téměř milion lékových interakcí, z toho více než 17 000 interakcí u bezmála 9 500 pacientů mělo nejzávažnější stupeň závažnosti. Jako kuriozitu lze uvést příklad pacienta, který během půl roku užíval 47 druhů léků.

Lékaři naše služba přináší detaily o farmakoterapii nemocného, kterou indikovali ostatní kolegové. Pacienti si totiž často nepamatují, jaké léky užívají.

Lékárníkům ulehčují Bezpečné léky práci v tom, že už nemusejí manuálně nahrávat data z receptu do svého softwaru. Po načtení čárového kódu z receptu se jim automaticky nahrají do počítače. Proces trvá jen moment. Když si vezmeme, že lékaři jen našim pojištěncům měsíčně předepíší asi 800 000 receptů, vzniká prostor pro slušnou provozní efektivnost lékáren. Služba Bezpečné léky online pro nás znamená v první řadě bezpečnější a kvalitnější léčbu, méně lékových interakcí a duplicit.

 

*S jakými překážkami jste se museli při budování tohoto systému potýkat?

Bezpečné léky online jsou malou revolucí ve slovenském zdravotnictví. Museli jsme si to celé interně promyslet, vydiskutovat a nastavit ve spolupráci s největšími dodavateli softwaru pro zdravotnická zařízení. Aktuálně koordinujeme spuštění u tisíce poskytovatelů.

Hodně jsme se věnovali bezpečnosti a ochraně dat pacientů, což je právní, technická i procesní otázka. Náročnosti technické přípravy odpovídala i celková komunikace. Celý projekt jsme podrobně probrali s partnery, asociacemi a komorami lékařů a lékárníků a zapracovali jsme ho do současných smluvních podmínek.

 

*Jaké byly vaše hlavní argumenty, které pomohly přesvědčit většinu lékařů a lékárníků, aby se do projektu zapojili dobrovolně?

 

Skutečnost, že službu Bezpečné léky chtějí mít ve svém interním softwaru a online, nám sdělili sami lékaři v dotazníku, pomocí kterého jsme si před rokem vyhodnocovali službu Bezpečné léky. Ta byla dostupná v Elektronické pobočce od dubna 2013. Poslechli jsme je. Mnozí lékaři se nám hlásí dobrovolně s tím, že službu chtějí, protože získávají rychlý a jednoduchý přístup k cenným datům o pacientech, která dosud neměli a která velmi potřebují. Ani jsme je nemuseli přesvědčovat. Nadto dostávají lékaři za využívání této služby od pojišťovny Dôvera i finanční benefity v podobě vyšší platby. A aby nebylo používání služby pro lékaře spojeno s vyššími náklady, dohodli jsme s dodavateli software, že do konce roku 2015 bude využívání nové služby v jejich softwaru bezplatné.

 

*Jaké jsou první zpětné vazby od zdravotníků a máte již nějaké analýzy, jaké benefity by tento systém měl přinést ZP Dôvera?

 

Nejvíce nás těší, když nám lékaři řeknou, že jsou se službou spokojeni a že jim velmi pomáhá. Dokonce jsou i tací, kteří nejprve váhali nebo této službě velmi nedůvěřovali. Postupně zavádíme zasílání notifikace, která pacientovi po předpisu léku vypočítá, kolik může ušetřit, když si v lékárně vybere levnější genericky lék. Věříme, že to pacienti ocení a též budou spokojeni. Příjemcem benefitů z této služby je v první řadě pacient. Očekáváme postupný nárůst elektronických receptů, méně lékových interakcí, méně duplicitně předepsaných léků. O tom, co systém přinesl, budeme vědět víc po plošném náběhu, až budeme analyzovat relevantní část sektoru.

Již nyní však lze uvést, že po roce od spuštění služby Bezpečné léky, která v té době neběžela v režimu online aktualizace jako nyní, ale údaje se aktualizovaly až s časovým zpožděním, klesl počet nejzávažnějších lékových interakcí o deset procent.

Je však třeba říct i to, že jsme narazili na rezistenci jisté části poskytovatelů. Zejména v souvislosti s možností výběru dlužného pojistného jménem a na účet naší pojišťovny. Je to součást naší služby, jejímž cílem je umožnit pacientovi – dlužníkovi ihned na místě, v lékárně nebo u lékaře, velmi jednoduše a komfortně vyrovnat svůj dluh a na počkání si tak obnovit nárok na plný rozsah krytí nákladů na zdravotní pojišťovnu. Jde o to, že poskytovatelům online oznámíme, zda daný pacient je dlužníkem na pojistném na zdravotní pojištění. Za takového pacienta bychom neměli hradit jinou než neodkladnou zdravotní péči. Může ji od lékárníka či lékaře dostat, ale podle platné legislativy si ji má sám a v plné míře uhradit.

 

*Máte vyčíslené náklady na vývoj a provoz tohoto projektu? Kde jste hledali zdroje na jeho financování?

Náklady na službu dosáhly přibližně milion eur. V této sumě je zahrnuta i služba Bezpečné léky, která byla viditelná v Elektronické pobočce, i služba Bezpečné léky online. Celý projekt jsme hradili z našich provozních nákladů, tedy ne na úkor peněz, které jsou určené na zdravotní péči.

 

*Jaký by byl další osud projektu Bezpečné léky online za situace, kdyby byl na Slovensku spuštěn jednotný funkční systém elektronické preskripce společný pro všechny poskytovatele zdravotní péče a všechny pacienty všech zdravotních pojišťoven? Za jak dlouho se dá podle vás takový scénář očekávat? A nebyly by pak investice, které jste vložili do vybudování projektu Bezpečné léky, zbytečné?

 

Podle našeho názoru by bylo nejlepší, kdyby státní eHealth začal fungovat co nejdříve. Tak by benefity elektronické online komunikace mohli využívat nejen pojištěnci ZP Dôvera, ale všichni na Slovensku. Otázkou však je, kdy a zda vůbec bude fungovat. Jeho spuštění se rok od roku odkládá. Jsem přesvědčen, že peníze, které jsme investovali do našich elektronických služeb i do služby Bezpečné léky online, nebyly vynaloženy zbytečně. Už teď vidíme, jak stovky nemocnic, ambulancí a lékáren denně využívají naši službu. Zatím si více než 70 000× ověřili lékové interakce pacientů, vytvořili víc než 160 000 elektronických receptů, odeslali 110 000 online informací o vydaném léku v lékárně. A kdyby měl náš projekt urychlit zprovoznění státního eHealth, je to jen plus navíc. Samozřejmě, není důvod, aby eHealth i Bezpečné léky online fungovaly paralelně, pakliže eHealth přinese aspoň tolik informací a takový užitek jako Bezpečné léky online. Zatím se to jeví tak, že naše služba má více jedinečných vlastností a byla by škoda o ně pacienty i lékaře připravit.

ton, www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…