Přeskočit na obsah

Lékařské praxe v USA jsou prý před krachem

„Mnoho privátních lékařů začíná mít vážné finanční potíže,“ potvrdil např. Marc Lion, ředitel společnosti Lion & Company, jež poskytuje finanční poradenství. Pojišťovny totiž omezují úhrady péče, mění se předpisy, rostou náklady soukromých ordinací i ceny léků.

Někteří odborníci upozorňují i na mnohdy nedostatečnou ekonomickou prozíravost lékařů.

Lékaři se dnes zadlužují, aby mohli vyplatit mzdy svým zaměstnancům. Například kardiolog William Pentz z Philadelphie musel loni spolu se svými partnery v klinice sáhnout do vlastních kapes, aby měl na mzdy zaměstnanců. Nedávný prudký pokles úhrad od státní pojišťovny Medicare o 35 % až 40 % za provedená kardiologická vyšetření, např. zátěžové testy či echokardiografii, znamenal podle Pentze významný pokles příjmů ordinací. Celkově příjmy praxí tak loni poklesly o 9 % proti roku 2010.

„Tyto škrty destabilizují soukromé kardiologické praxe,“ uvedl Pentz s tím, že v programu Medicare je zhruba třetina pacientů. Trend, který nastoupila Medicare, však následují i komerční zdravotní pojišťovny a také začínají snižovat úhrady za péči. Sám Pentz dokonce uvažuje o odchodu. „Pokud bude tento trend pokračovat, budu muset vážně uvažovat o ukončení praxe,“ míní.

Medicare hrozí, že celkově sníží úhrady za práci lékařů o 27,4 %. Podle federálního zákona totiž může Medicare každý rok upravovat výši svých výdajů podle vzorce vztaženého k vývoji ekonomiky země. Kongres sice tyto škrty dosud vždy zablokoval, ale hrozba změny postoje části kongresmanů straší lékaře čím dál více.

Mnozí nevidí žádné řešení v době nejistoty, kdy a kolik dostanou zaplaceno od pojišťoven. “Jsou však příliš hrdí než aby přiznali, že jsou na pokraji bankrotu,“ řekl Beau Donegan, manažer onkologické kliniky v Newport Beach, Calif.

Neil Barth je předním onkologem s vynikající pověstí a 31letou praxí. Přesto zvažuje osobní bankrot. Ze svého podniku si už déle než rok nevyplatil žádnou mzdu. A farmaceutickým společnostem již dluží za léky 1,6 miliónu dolarů, neboť mu je pojišťovny neproplatily.

Změny v úhradách za léky přinesly onkologům velké problémy. Až do roku 2005 byl prodej léků pacientům pro onkology vysoce ziskový. Barth utratil měsíčně za léky pro své pacienty 1,5 miliónů dolarů. Pak však Medicare prudce snížil úhrady, často pod nákupní cenu.

"Ekonomika zdravotní péče se v této zemi musí změnit. Lékařům se její poskytování příliš prodražuje," řekl Barth stanici CNN. Medicínu má rád a nechce se jí vzdát. Než se ale z dluhů dostane, musí odmítat pacienty.

"Nedávno mi volala žena s pokročilým karcinomem prsu. Byla nezaměstnaná, rozvedená s dětmi a zabavovali jí dům. Řekl jsem jí: ,Promiňte, nemáme kapacity, abychom se o vás postarali‘," řekl Barth.

"Nevyšetřím je najednou, musí přijít opakovaně"

Lékaři hledají úspory i všemožná řešení. Rodinný lékař Mike Gorman z nevadského Logandale si například vzal půjčku, aby mohl praxi dál provozovat. "Doktoři nechtějí mluvit o tom, že jsou v dluzích," říká a plánuje "inovaci", která je smutným produktem tvrdé reality.

"Naberu víc pacientů, ale nevyšetřím je jednorázově. Kdybych to udělal, pojišťovna sloučí úhradu do jedné platby. Pacienti musí přijít opakovaně," svěřil se.

-------

Převzato z CNN Money

autor: baz, cin

www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…