Lékařská společnost navrhuje plošné očkování proti pneumokokům
Česká vakcinologická společnost navrhuje zavést plošné očkování malých dětí proti pneumokokům. Doplnilo by tak povinné očkování hexavakcínou a chránilo by například proti zánětům středního ucha, bakteriálnímu zápalu plic či zánětu mozkových blan. Novinářům to dnes řekl předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula, který je děkanem Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt dnes ČTK řekl, že možnosti a potřebnost plošného očkování nyní posuzují odborníci. Dodal, že pro příští rok na jeho zavedení v rozpočtu prostředky nejsou.
Podle studie společnosti Infopharm loni kvůli pneumokokům mělo asi 288.000 dětí do deseti let zánět středního ucha, 1100 zápal plic, 18 zánět mozkových blan. Na následky pneumokokové nákazy umírá ročně 28 dětí a 216 dospělých, uvádí studie. Náklady na plošné očkování by se zhruba do deseti let vrátily, tvrdí autoři. Klesly by totiž výdaje za léčbu i na dávky pro nemocné či pro lidi, kteří je ošetřují.
Plošné očkování dětí doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO). V Evropě ho zavedlo 16 států. Šest států přikročilo k očkování skupin dětí, u nichž je riziko onemocnění vyšší. Mezi ně patří i Česko. Zdarma jsou očkovány děti s chronickými plicními chorobami, s více než čtyřmi záněty středního ucha za rok, s poruchou imunity a dalšími nemocemi. Pokud mají rodiče zájem nechat naočkovat i potomky, kteří do vybraných skupin nepatří, musí vakcínu uhradit. Jedna dávka vyjde asi na 2000 korun. Hlavní hygienik Michael Vít již dříve uvedl, že v ČR se ročně zdarma očkuje 12.000 dětí. Podle Prymuly vyjde toto očkování stát asi na 12 milionů korun. Plošné očkování by stálo asi 400 milionů.
Pro plošné očkování navrhují odborníci podávat první dávku ve věku tří měsíců, druhou o měsíc později a poslední o další měsíc později. Dvoudávková vakcína by se dětem píchla ve třetím a pátém měsíci věku. Děti by ji dostaly společně s povinnou hexavakcínou, dodal Prymula.
Někteří rodiče již nyní nechtějí nechat své děti očkovat. Proti očkování se staví i někteří odborníci. Tvrdí například, že má vedlejší účinky. Argumentují i nízkým počtem nemocných. Podle Prymuly ale očkování chrání i neočkované. Ubývá totiž lidí, kteří jsou schopni pneumokoky dál přenášet. Podle studie z USA klesl výskyt penumokokových onemocnění u dětí po očkování o 94 procent, u dospělých o 55 procent.
Lékaři chtějí o plošném očkování jednat nejen s ministerstvem zdravotnictví, ale i financí. Lobbovat chtějí také u poslanců.
Zdroj: ČTK