Přeskočit na obsah

Lékárny přišly o polovinu tržeb

Až za čtrnáct měsíců Evropská komise rozhodne, kdo má pravdu - zda lékárníci, nebo kraje - bude mít Česká republika právě před volbami. Dá se tedy očekávat, že zdravotnické poplatky budou i příští jaro horkým tématem.

Ale vraťme se zpět. Je březen roku 2009 a čeští lékárníci se obracejí na všechny možné strany.

Česká lékárnická komora podala stížnost do Bruselu. "Evropská komise mě vyrozuměla o jejím zaregistrování a postoupila k dalšímu řízení. Podpořil nás i Svaz evropských lékárníků a ubezpečil nás, že bude celé řízení intenzivně sledovat," říká šéf českých lékárníků Stanislav Havlíček.

Věří, že jim komise dá za pravdu. I přesto, že podle šéfa antimonopolního úřadu nemají příliš šanci. Upozorňuje, že soukromí lékárníci by museli dokázat, že kraj podpořil jednu lékárnu dotací ve výši kolem šesti milionů korun. "Hranice je dvě stě tisíc eur.

Pokud se lékárnám nepodaří prokázat vyšší dotace, nebude se tím komise vůbec zabývat," řekl Martin Pecina. S tím lékárníci nesouhlasí. "Než to začne Evropská komise projednávat, budou je mít," míní Havlíček.

Řízení je náročné a zdlouhavé. Evropská komise má dva měsíce na to, aby žádost posoudila, pak zřejmě osloví další instituce, kterých se to týká.

Celé to může trvat dalších šedesát dní. A od té doby mají komisaři dvanáct měsíců na to, aby rozhodli. Lékárníci se neupínají jen k evropským arbitrům. Ke stížnosti se připojuje i provozovatel soukromé sítě Dr. Max Česká lékárna, a.s.

Grémium majitelů lékáren minulý týden zase zaslalo na kraje téměř pět tisíc žádostí pacientů o dar - chtějí, aby byl kraj "spravedlivý" a vrátil jim poplatek, který zaplatili v soukromé lékárně. "Čekáme, jak odpoví. Pak se rozhodneme, co bude dál," říká předseda grémia Marek Hampel.

Lékárníci to zkoušejí také u ministrů. Trvají na tom, že musí být zrovnoprávněny podmínky pro všechny pacienty a pro všechny poskytovatele. Všechno je však na dlouhé lokte, mezitím pomalu padají první lékárny.

"Přibývá případů, kdy lékárny mění majitele. Původní už to neutáhnou," říká Havlíček. Nešťastníci, kteří sídlí v blízkosti krajských lékáren, ztrácejí 30 až 70 procent obratu.

Ministři Filipiová, Langer a Kalousek se s lékárníky setkávají, ale nic se neděje. "Děláme si vlastní analýzu," vzkázal ministr vnitra Ivan Langer. Posun by prý mohl nastat nejdříve na konci května.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…