Lékárník z Nového Jičína podal žalobu kvůli poplatkům
Nový Jičín - Majitel soukromé lékárny v Novém Jičíně Stanislav Rovan chce zamezit proplácení poplatků v lékárně novojičínské nemocnice, která je krajským zdravotnickým zařízením. Obdobně jako opavský lékárník Marek Hampel proto ke Krajskému soudu v Ostravě podal žalobu, jejíž součástí je i návrh na předběžné opatření, řekl ČTK Rovan.
"Soud už o návrhu na předběžné opatření rozhodl vzhledem k velmi krátké zákonné lhůtě. Výsledek však zatím blíže nemohu komentovat, protože rozhodnutí dosud nebylo doručeno účastníkům řízení," uvedla mluvčí krajského soudu Barbara Plchotová. Rovan zatím rozhodnutí soudu nemá k dispozici.
V případě opavského lékárníka soud v březnu vydal předběžné opatření, na jehož základě nesměla krajská lékárna Slezské nemocnice v Opavě hradit za pacienty regulační poplatky. Kraj však začal poplatky proplácet jiným způsobem s tím, že na tento typ úhrady poplatků se předběžné opatření nevztahuje. Hampel se proto znovu obrátil na soud, který vydal další předběžné opatření a poplatky tak lékárna od poloviny dubna neproplácí.
"Když už kraj poplatky proplácí, měl by regulační poplatky proplácet klientům všech lékáren, ne pouze ve svých zařízeních. Myslím si, že je to dost nespravedlivé," vysvětlil Rovan, který se domnívá, že kraj se úhradou poplatků za pacienty dopouští nekalé soutěže.
Náměstek pro oblast zdravotnictví Karel Konečný (KSČM) ČTK řekl, že kraj bude rozhodnutí soudu respektovat. Pokud však soud svým rozhodnutím zamezí proplácení poplatků, chce se kraj proti tomuto rozhodnutí bránit. "Budeme postupovat identicky, jak postupujeme v Opavě. To znamená, že se určitě odvoláme, protože si myslím, že ty důvody nejsou relevantní. Výklad je pojat pouze ve prospěch soukromého subjektu," uvedl Konečný.
Pro rok 2009 bylo z krajského rozpočtu na úhradu poplatků vyčleněno 120 milionů korun. Kraj hradí pouze třicetikorunové poplatky, což znamená, že lidé i nadále platí 60 korun za den hospitalizace a 90 korun za ošetření na pohotovosti. Poplatky kraj hradí na základě dohody o úhradě poplatků. Pacienti uvádějí potřebné údaje na darovací listiny, které jsou pak jednou měsíčně odesílány na kraj. Na jejich základě pak krajští radní rozhodují o přeposlání peněz, které se měly vybrat na poplatcích.
ČTK, Martina Helánová
Zdroj: ČTK