Přeskočit na obsah

Lékárníci varují před nabídkou léků z virtuálních lékáren

Léky si mohou pacienti opatřit i na internetu, podle předsedy Grémia majitelů lékáren Dušana Holečka by však měli zvážit, na koho se s objednávkou obracejí. Záruku, že dostanou kvalitní přípravek, mají podle něj jen v případě, když tuto službu nabízí na internetu "kamenná" lékárna. Z virtuálních lékáren a reklamních spamů mohou dostat falzifikáty, řekl Holečko.

Prodej léků bez receptu umožňuje vyhláška ministerstva zdravotnictví, mohou ho ale provádět jen lékárníci se zázemím klasické lékárny. Musejí mít od Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) povolení k prodeji přes internet, o tuto službu musejí doplnit i svoji registraci, uvedl Holečko.

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba sdělil, že seznam lékáren, které budou moci nabízet na internetu zásilku volně prodejných léků, zveřejní včetně jejich internetových adres SÚKL na svých webových stránkách.

Podle Holečkova odhadu má už nyní své internetové stránky zhruba čtvrtina z 2300 lékáren a všechny jsou na internet připojeny. Nákup přes internet by tak ze strany lékárníků neměl být problém. Riziko vidí spíše v cestě, jak se lék k pacientovi dostane. Zatímco lékárníci musejí denně měřit ve všech prostorách lékárny teplotu a dodržovat předpisy pro přechovávání léčiv, pošta nebo přepravní firmy takto vázány nejsou.

Klasická lékárna kromě toho dostává pravidelné měsíční zprávy od SÚKL a zároveň rychlé výstrahy, když se objeví problém a některý přípravek musí být z prodeje vyřazen. Garanci kvality léku spamové nabídky nedávají, zdůraznil Holečko.

Klasické lékárny mohou podle ministerské vyhlášky rozšířit prodej i o samoobslužnou část. V obchodních řetězcích je už nyní klasická lékárna s velkou oficínou, kde dosud byly v regálech obvazy, sunary či bylinkové čaje, nyní tam budou i paraleny a další běžné léky, které lze koupit bez receptu.

Chudoba upozornil, že vyhláška nerozšiřuje nabídku přípravků, jež už nyní mohli prodávat prodejci takzvaných vyhrazených léčiv u pump či v recepcích hotelů. Podle něj komplikuje vyhláška život pacientům v tom, že jim už lékárník nebude moci bez domluvy s lékařem dát náhradu za lék se stejnou účinnou látku, pokud předepsaný nebude mít na skladě. "Ministr zdravotnictví jde zcela proti duchu změn, které se zavádějí v zemích EU," řekl Chudoba.

Podle ministra Davida Ratha rozšířila vyhláška možnosti, jak se pacient může dostat k léku. Loni se o to pokoušeli poslanci při projednávání zákona o léčivech, ale neuspěli. Zákon byl mezi druhým a třetím čtením stažen. Úprava čeká až na novou sněmovnu; Česko mělo původně do loňského října termín na to, aby zapracovalo do českého právního řádu čtyři evropské směrnice z oblasti lékárenství.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…