Lékárníci si stěžují v Bruselu
Odpouštění poplatků v krajských lékárnách budou řešit úředníci v Bruselu. Zváží, jestli českým krajům zakázat, aby z veřejných peněz podporovaly jen některé lékárny.
Síť soukromých lékáren Dr. Max včera poslala stížnost Evropské komisi. Vyčíslila v ní, že kvůli zvýhodňování krajských lékáren už přišla o 16 milionů korun. Aby se ubránila jejich konkurenci, odpouští lidem také poplatky.
"Lidé u nás zákonně zaplatí poplatek za položku na receptu, ale vzápětí dostanou od lékárníků částku zpět, jako bonus," vysvětluje obchodní ředitel firmy Luboš Korbelář, jak k číslu došel.
Tento výpočet nejspíš nebude pro komisi relevantní. Soukromí lékárníci by museli dokázat, že kraj podpořil jednu lékárnu dotací ve výši kolem šesti milionů korun.
"Hranice je dvě stě tisíc eur. Pokud se lékárnám nepodaří prokázat vyšší dotace, nebude se tím komise vůbec zabývat," myslí si šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina.
Stížnost do Bruselu už v polovině ledna podala Česká lékárnická komora.
Papírová válka Prozatím si soukromí lékárníci našli způsob, jak krajským úředníkům znepříjemnit život. Přidělávají jim práci tím, že zahlcují podatelny stížnostmi nespokojených zákazníků, na které by úředníci měli odpovídat.
S touto "zahlcovací" taktikou přišli nejprve ve Středočeském kraji, minulý týden ji zahájili i pardubičtí lékárníci. Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek včera dostal do schránky 770 žádostí pacientů, aby i jim proplatil poplatek.
Stížnosti píšou pacienti, ale akci organizují lékárníci. "Jde nám o to, aby zákazníci našich soukromých lékáren zůstali rovnoprávnými občany s ostatními, tedy s těmi, kterým kraj nahrazuje poplatky," řekl předseda místní lékárnické komory Jiří Zimák, který včera na krajský úřad přinesl 725 žádostí nespokojených pacientů.
Hejtman Martínek už ví, jak nespokojeným obyvatelům svého kraje odpoví: "Vysvětlím jim, že jsme poplatky mohli zrušit jen tam, kde na to máme síly a možnosti. Tedy ve zdravotnických zařízeních, která spadají pod kraj," říká Martínek.
Pro soukromé majitele lékáren má hejtman ještě doporučení, které je nejspíš příliš nepotěší. Nabízí jim, aby třicetikorunový poplatek za své zákazníky hradili ze svého.
Ve Středočeském kraji už mají se vzpurnými lékárníky zkušenosti. Vznikla tu dokonce občanská iniciativa, která bojuje proti nerovnému přístupu k lékům.
Aktivisté jsou dobře zorganizovaní: už pár týdnů po nástupu hejtmana Davida Ratha (ČSSD) vyhlásili, že se budou stížnosti shromažďovat na čtyřiceti sběrných místech - v obchodech nebo domácnostech Středočechů - a pak je iniciátoři odnesou do Prahy na krajský úřad.
V polovině února přinesli na středočeský krajský úřad šest set stížností. Úředníci je přijali a začali se jimi zabývat. Když se objevili aktivisté před pár dny v podatelně znovu s další várkou dopisů, zdrželi se jen krátce.
"Vyhodili nás s tím, že tam máme osobní údaje, a že tudíž musíme mít plnou moc od těch občanů, nebo že musí každý z nich přijít sám. Zajímavé je, že u první várky to na podatelně nikomu nevadilo," podivila se iniciátorka, která si nepřála uvést své jméno.
Hejtman Rath přiznává, že první část žádostí jeho podřízení v podatelně přijali. "Když přišli podruhé, dotázali se jich naši zaměstnanci, zda mají od lidí plnou moc. Nemůžete vzít od někoho papír, kde máte jméno, adresu a rodné číslo, to jsou citlivé údaje chráněné zákonem," vysvětloval Rath.
Až napodruhé se proto zaměstnanci podatelny začali lidí ptát, jak mají nakládání s osobními údaji zajištěné. Kraj se rozhodl, že na žádosti neodpoví: "Nebudeme odpovídat každému zvlášť, oni také nepodali žádosti jednotlivě, podali to hromadně a my také odpovíme hromadně," řekl Rath.
Zdroj: Mladá Fronta DNES