Lékárníci: Seznam léků bez doplatku je zmetek
Seznam léků bez doplatku, který v těchto dnech vydalo ministerstvo zdravotnictví, je podle lékárníků zmetek plný chyb. Podle mluvčího České lékárnické komory Jana Horáčka nepomůže při výběru pacientům ani lékařům a od prvních chvil působí v lékárnách řadu konfliktů, když se lidé domáhají léku zadarmo a dozvědí se, že za něj musejí platit. Ministr zdravotnictví David Rath výhrady lékárníků odmítl, podle něj jsou motivovány tím, že lékárníci přijdou o doplatky od pacientů.
"Jedná se o značnou blamáž, že 1740 léků zde uvedených je plně hrazeno z pojištění. Seznam je plný chyb a pro pacienty je nepoužitelný," prohlásil dnes mluvčí lékárníků. Chvályhodný úmysl ministra ušetřit lidem peníze tak nelze podle Horáčka naplnit.
Rath řekl, že seznam sestavovali odborníci z Všeobecné zdravotní pojišťovny, kteří prověřili, zda léky jsou plně hrazeny z pojištění. On osobně každou z téměř 2000 položek nekontroloval, nemůže tedy vyloučit, že v seznamu není nějaká nedokonalost. Rathova mluvčí Jana Kocová České televizi řekla, že ministerstvo po tomto upozornění provede revizi seznamu, a pokud skutečně najde chyby, bude se je snažit opravit.
"Chápu, že seznam lékárníky štve, protože oni na doplatcích vydělávají," uvedl Rath.
Prezident komory Lubomír Chudoba považuje ministrův slib bezplatných léků za předvolební rétoriku, která má pouze konejšit veřejnost. "Seznam jmenuje léky, které na trhu vůbec nejsou, nebo ty, na které se doplácí," vysvětlil.
Rath poznamenal, že považuje za svoji povinnost informovat občany, které léky jsou bez doplatků. "Je to první pokus, moji předchůdci takovou pomůcku pro pacienty nikdy nevydali," řekl. Seznam obsahuje léky bez doplatku, tedy i ty, jež jsou určeny pouze nemocnicím nebo je musí schválit revizní lékař. Podle Ratha je to logické, těžko by je šlo vyčlenit, text obsahuje všechny léky bez doplatku.
Seznam vyšel jako inzertní příloha středečního deníku Právo, které ho vydalo i jako samostatnou brožurku. Občané si ji mohou bezplatně vyzvednout ve své zdravotní pojišťovně.
Platný seznam léků bez doplatku by podle prezidenta komory bylo možno sestavit pouze v případě, že by v Česku platily pevné ceny či pevné doplatky. Nyní stanovuje ministerstvo financí maximální ceny a ministerstvo zdravotnictví výši úhrady ze zdravotního pojištění. Úhrada většinou je nižší než maximální cena, pokud tedy výrobce využije možnosti dát maximální cenu, pacient i na lék hrazený pojišťovnou doplácí.
Horáček uvedl příklady léků, které i přesto, že jsou uvedeny v seznamu, pacient bez doplatku nedostane. V seznamu je uveden a na trhu není Methotrexat, Jacfutin, Mirzaten, vyšší cenu než úhradu z pojištění má Acylpyrin. Plně hradí pojišťovny Tralgit či Furorese jen nemocnicím, takže pacient ho platí na recept v plné výši. Na schválení revizního lékaře je vázán Transmetil či Remodulin, takže je pacient nemůže požadovat v lékárně bezplatně. Jen ve velkých baleních 400 až 1000 tablet je Cyrablock určený pro podání v nemocnicích, vydat pacientovi tak velké balení je nehospodárné, dodal Horáček.
Zdroj: ČTK