Lékárníci se s experty nedohodli
Čtyřhodinové jednání expertů s lékárníky o změnách obchodní přirážky u léků dnes skončilo neúspěchem, nepodařilo se jim dospět k dohodě. Po schůzce expertů ministerstev zdravotnictví a financí s lékárníky a zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny řekl představitel Grémia majitelů lékáren Dušan Holečko.
Uvedl, že lékárníci proto písemně požádali ministra financí Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby se s nimi počátkem příštího týdne sešel. Pracovníci, které na jednání vyslal, neměli mandát na to, aby mohli rozhodnout bez posvěcení ministra sami, vysvětlil Holečko.
Ministerstvo financí přineslo tři nové návrhy. Podle Holečka tak nedodrželo dohodu z minulého pátku, kdy byla stanovena výchozí hranice pro jednání 33 procent u levných léků a šest, osm či deset procent u drahých. Nyní je marže stejná bez rozdílu ceny a dosahuje 29 procent. Od ledna ji ministr zdravotnictví David Rath snížil z původních 32 procent o tři procenta, což podle lékárníků ekonomicky ohrožuje hlavně malé lékárny.
Právě upřesnění marže u drahých léků mělo vycházet z propočtů, jež mělo ministerstvo financí na dnešním jednání předložit. "Místo toho dali experti další návrh, kde srazili horní strop marže na 32 procent, v dalších návrzích zvýšili marži u drahých léků na 15 až 20 procent," uvedl Holečko. Ministerstvo zdravotnictví podporuje návrh, aby marže u drahých léků byla pod deset procent.
Sestupná marže by měla pomoci malým lékárnám, z vyššího procenta přirážky získají v souhrnu více peněz. Naopak by se systému šetřily peníze, pokud by na drahé léky bylo procento přirážky nižší. Dosud z výnosu ústavních lékáren dotují nemocnice provoz některých ztrátových oddělení. Lékárníci soudí, že by se mělo zvýšit ohodnocení ztrátových výkonů, aby nemocnice už nepotřebovaly dotace z výnosu léků.
K novele zákona o léčivech Holečko poznamenal, že se týká budoucnosti lékáren. Podle ní by lék mohli vydávat lékaři v ordinacích. Část léčiv by šla od distributorů do ordinací, obešla by lékárnu.
Výdej léků na recept tvoří 80 procent výkonu lékáren. Pokud by receptů ubylo, bylo by to další oslabení příjmů lékáren. Po lednovém snížení se dostalo do existenčního ohrožení 500 z 2300 lékáren, po této změně by jich bylo více než 1000. Podle informací distributorů je v červených číslech nyní již 250 lékáren, uvedl Holečko.
Zdroj: ČTK