Přeskočit na obsah

Lékárníci podle MZ navádějí ke krácení daně

Způsob, jakým chtějí lékárníci platit najaté mediální agentuře za její služby, navádí údajně ke krácení daně. Vyplývá to z rozboru, který si ministerstvo zdravotnictví nechalo vypracovat u jedné právní kanceláře. Text má ČTK k dispozici. Česká lékárnická komora agenturu najala, aby jí pomohla vysvětlit veřejnosti dopady rozhodnutí ministra Davida Ratha. Zaplatit ji mají lékárny i distributoři z příspěvků.
Podezření na to, že by lékárníci mohli spáchat trestný čin a krátit daně a odvody na pojistném, vyslovil Rath v pondělí po jejich stávce. Ministrova mluvčí Jana Kocová zatím neupřesnila, jak bude ministerstvo dál postupovat. V minulosti Rath například obvinil z napojení na peníze Všeobecné zdravotní pojišťovny senátora ODS Tomáše Julínka, z korupce šéfa ODS Mirka Topolánka či z rozkrádání nemocnic hejtmana Petra Bendla (ODS).
Agenturu si najala komora, majitelé a provozovatelé lékáren a distributoři. Komora vyzvala lékárny k příspěvkům. Poskytnout je mohou na smlouvu. Částku si mohou dát do nákladů a způsob umožní i odpočet daně z přidané hodnoty, uvádí komora a Grémium majitelů lékáren v žádosti o příspěvky. Pokud by se chtěli podílet i zaměstnanci, zaměstnavatel jim sníží o příspěvek mzdu.
Podle právní kanceláře je takový postup návodem ke krácení daní. Kvůli snížení mzdy by pak klesly i odvody na sociální a zdravotní pojištění, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a daň z přidané hodnoty, stojí ve třístránkovém rozboru.
Trestný čin by to mohl být tehdy, pokud by krácení daně překročilo 50.000 korun, uvedli právníci. "Jednání autorů žádosti by se dalo kvalifikovat jako návod k trestnému činu," stojí v posudku. Rady k příspěvkům by ale byly trestné tehdy, kdyby stát přišel na dani o víc než půl milionu, píší právníci. Zaměstnanci by pak mohli "být považováni za spolupachatele", dodávají.
Prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba uvedl, že pokud je ministr přesvědčen o spáchání trestného činu, ať podá podnět k jeho vyšetření. "Nejsme státní a nežijeme ze státních prostředků. Nevím, proč bychom si nemohli za příspěvky našich členů - pokud to odsouhlasili - tuto firmu dovolit," řekl. Dodal, že lékárníci chtějí na činnost přispívat, protože si ohrožení uvědomují.
Podle právničky České lékárnické komory Moniky Bakešové se může zaměstnanec dohodnout se zaměstnavatelem, aby mu určitou částku ze mzdy srazil a výplatu takové částky převedl na účet určený zaměstnancem. Takto se podle ní běžně hradí stavební spoření či příspěvky na odbory. Srážka ze mzdy se provádí až z částky po odvodu zdravotního i sociálního pojištění a zálohy na daň. Jakékoli krácení těchto povinných plateb je podle Bakešové nemožné.
Podle komory tříprocentní snížení marže na léky ohrožuje až čtvrtinu z 2200 lékáren, a to hlavně malé na venkově. Lékárníci kritizují také to, že se závažné změny do chystaných zákonů dostávají až ve sněmovně či Senátu a nejsou projednány s odborníky. Jsou i proti tomu, že by léky měli pacientům místo lékáren dávat přímo lékaři.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…