Přeskočit na obsah

Lékárníci odhadují, že každý stý recept je falešný

Lékárníci odhadují, že každý stý recept na léky je falešný. Padělatelé jsou přitom podle nich čím dál zručnější. Pomocí zfalšovaných předpisů a ukradených razítek si obstarávají léky především narkomani, podvody s drahými medikamenty jsou však i výnosným obchodem pro překupníky. "Na černém trhu v Česku se obchoduje s léky za desítky milionů korun," informovala Česká televize (ČT).

Podvodníci podle televize uvedou na padělaný recept správné jméno i rodné číslo pacienta, opatří ho i razítkem lékaře, který však lék pacientovi nikdy nepředepsal.

Podvodem získané léky pak překupníci podle ČT prodávají prostřednictvím internetu. "Na černém trhu jsou nejžádanější hormonální přípravky, léky na potenci nebo léky pro psychicky nemocné," vypočetla televize. Ačkoli krabička léků stojí i několik tisíc korun, překupník je prý obratem prodá několikanásobně dráž.

Lékárnická komora chce proto prosadit přísnější opatření, například to, aby byly recepty opatřeny ochrannými prvky. Ministerstvo zdravotnictví zavedení takového opatření do budoucna zvažuje.

Za padělání receptů hrozí podle ČT desetitisícová pokuta, za prodej ve velkém až tři roky ve vězení. Podle policie je při odhalování takové trestné činnosti problém v tom, že spousta lékárníků menší skutky vůbec neoznámí.

Podvodům s léky by mohl podle lékárníků i ministerstva zabránit takzvaný elektronický recept, uvedla televize. Takové projekty podle ní zkoušejí některé evropské země - například Velká Británie, Francie a Německo.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…