Lékárníci na protest zavřou 30. ledna lékárny
Lékárníci zavřou 30. ledna na protest na tři hodiny lékárny. Zároveň zahájí kampaň, ve které vysvětlí, proč podle nich politika ministra zdravotnictví Davida Ratha ohrožuje existenci především malých lékáren. Po dnešním jednání s premiérem Jiřím Paroubkem to ČTK řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.
"V pondělí 30. ledna bude vyhlášeno manifestační uzavření lékáren na tři hodiny," oznámil a ujistil, že akutní péče i po tuto dobu bude zajištěna.
Rath se nátlakových akcí lékárníků nebojí, podle jeho názoru většina lékáren zůstane ve dni stávky otevřena. "V nemocnicích, na poliklinikách budou lékárny podle mého soudu na sto procent otevřeny," řekl.
Premiér označil za paradoxní, že stávkovat nebudou ti, kdo by na to mohli mít právo se svými podprůměrnými mzdami, ale ti, kterým se zkrátí poněkud zisky. Zdůraznil, že k postupnému odstranění dluhu Všeobecné zdravotní pojišťovny, který se pohybuje kolem 11 miliard, je nutno učinit všechny nutné kroky. "Týká se to všech - lékařů, nemocnic i lékáren, ze šetření nebude vyjmut nikdo," řekl premiér.
Stávka lékárníků bude reakcí na snížení marže na léky z 32 na 29 procent. O poklesu obchodní přirážky na léky od ledna rozhodla vláda na návrh Ratha. Chudoba dnes přišel za premiérem s kompromisním návrhem, aby snížení marže bylo zrušeno u levnějších léků do 350 korun, což by pomohlo ekonomicky udržet malé lékárny. Premiér to odmítl.
"Chápu, že majitelé lékáren jsou naštvaní, protože budou mít nižší zisky, ale musíme hájit peněženky občanů a zdravotních pojišťoven," řekl Rath. Kdyby se marže vrátila na původní výši, pro občany by to podle něj znamenalo zdražení léků. Špatně by na tom podle něj byli i lékaři, protože s limity, jež dostali od pojišťoven, by mohli svým pacientům napsat méně léků.
Podle Chudoby je snížením marže ohrožena čtvrtina z 2200 lékáren, především těch na venkově. Rath i Paroubek ale uvedli, že s návratem marží na původní výši nepočítají. Naopak do budoucna počítají s jejím dalším snížením a chtějí také rozšířit počet míst, kde by byly k dostání volně prodejné léky. Časem by se léky zřejmě daly kupovat přes internet či v samoobslužném prodeji. "Rádi bychom, aby ve větší míře mohl léky vydávat lékař, to budí obrovský odpor lékárníků," uvedl ministr.
Rath dodal, že musí hájit zájmy pacientů, a ne poměrně uzavřeného cechu lékárníků. "Jsem připraven, že mi budou nasazovat psí hlavu, ale v zájmu většiny veřejnosti jsem ochoten to podstoupit," zdůraznil.
Chudoba dodal, že lékárníci podporují změnu systému přirážek tak, aby na levnější léky byla vyšší než na drahé. Pracují v komisi na ministerstvu zdravotnictví, která hledá možnosti úspor výdajů pojišťoven na léky. Ty za ně ročně dají kolem 40 miliard, přinejmenším za čtyři miliardy léků lidé vyhodí.
Zdroj: ČTK