Přeskočit na obsah

Lékárníci jsou připraveni k protestům, rozhodnou se podle jednání

Lékárníci jsou připraveni k případným dalším protestům, pokud by se situace v lékárenství dál zhoršovala. Shodli se na tom dnes na svém sněmu v Praze, jehož se zúčastnilo na 600 pracovníků a majitelů lékáren. Novinářům to po skončení jednání řekla členka představenstva České lékárnické komory Leona Štěpková.

Lékárníci na protest proti politice ministra Davida Ratha zavřeli 30. ledna na tři hodiny lékárny. Demonstrovali i na Staroměstském náměstí, kde se 24. února sešly tisíce nespokojených zdravotníků.

"Lékárníci na sněmu potvrdili, že jsou připraveni zavřít lékárny, že jsou připraveni demonstrovat," řekl novinářům prezident komory Lubomír Chudoba. Konkrétní kroky podle něj představenstvo komory navrhne podle vývoje situace.

Krizový štáb zdravotníků totiž požádal začátkem týdne o jednání předsedu vlády Jiřího Paroubka (ČSSD). "Já si osobně myslím, že je potřeba pana premiéra pravdivě informovat. A za druhé si myslím, že je potřeba stanovit skutečně i z jeho strany nějakého garanta za zdravotnictví," dodal Chudoba. Řekl, že ministr už nemá důvěru zdravotníků z krizového štábu a jednat s  ním nechtějí. Premiér dříve uvedl, že si od zdravotníků nenechá diktovat a za ministrem stojí. Ratha ale minulý týden kritizoval, prý nejednal politicky citlivě.

Podle Štěpkové chtějí lékárníci i nadále postupovat společně s lékařskými sdruženími. Případné akce by měly začít připravovat i krajské krizové štáby, které by měly v brzké době vzniknout.

Podle představitelů lékárníků se situace lékáren zhoršila po lednovém snížení marže na léky z 32 na 29 procent, kvůli úhradové vyhlášce a omezení předepisování léků. Podle Chudoby se v ohrožení ocitla čtvrtina z 2200 lékáren, a to především menší na venkově. Štěpková upřesnila, že komoře se zatím nahlásilo 260 lékáren s vážnými problémy. Dvanáct provozoven již zavřelo, 14 propouštělo zaměstnance a 25 omezilo provozní dobu. "Ne každý majitel lékárny je ale ochoten veřejně přiznat, že má potíže. Má strach, aby ho neopustili zaměstnanci i klienti," dodala Štěpková. Čísla tak mohou být ve skutečnosti podle ní vyšší.

Lékárníci nesouhlasí navíc se změnami, které ve sněmovně do zákona o  léčivech navrhl poslanec Jaroslav Krákora (ČSSD). Podle nich by léky vydávali pacientům lékaři, zdravotnická zařízení by distributoři léků zásobovali přímo bez lékáren či by byl zaveden zásilkový prodej léčiv. Komora chce přesvědčit zákonodárce, aby návrhy nepodpořili.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…