Přeskočit na obsah

Lékárníci dají žalobu na stát

Lékárníci podají žalobu na stát, pokud se jim nepodaří prosadit zrušení dvou vyhlášek, které podle nich poškozují lékárníky i pacienty. Vydal je ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) a začnou platit 15. června. Vyhlášky umožní rychlý nárůst počtu výdejen léků a občanům dají možnost objednávat si volně prodejné léky na internetu a obstarat si je i v "samoobslužném prodeji". Rath s výtkami lékárníků nesouhlasí, vyhlášky podle něj naopak učiní léky občanům dostupnější.

"Pokud se nepodaří vyhlášky zrušit s novým ministrem po volbách, zahájí zahraniční majitelé přípravy na mezinárodní arbitráže. Dáme jim k tomu podklady a budeme se podílet i na přípravě žalob na stát," řekl dnes novinářům prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Pavel Šroub z Asociace provozovatelů lékáren, která sdružuje zahraniční majitele lékárenských řetězců, to potvrdil. "Když dojde k zničení investic zásahem státu, zahraniční vlastníci si to nenechají líbit," řekl.

Lékárníkům se nelíbí, že volně prodejné léky budou k dostání i mimo lékárny. Doposud se u benzinových pump, v recepcích hotelů či na letištích mohla prodávat jen vybraná léčiva, jako je živočišné uhlí, vitaminy či malá balení paralenu nebo acylpyrinu. Vyhláškou se již za dva týdny rozšíří sortiment na veškerá volně prodejná léčiva, tedy například i ta, která obsahují pseudoefedrin, který je základem pro výrobu nelegálních drog. Před tím lékárníci varují.

Ministr vysvětlil rozšíření sortimentu tím, že lékárny nemají běžně otevřeno o sobotách, nedělích a svátcích, ve všední dny zavřou v 17:00. "Chtěli jsme vyhovět občanům, aby si volně prodejný lék mohli koupit i mimo běžné prodejní hodiny lékáren," řekl. Podle svých slov rozumí lékárníkům, že jsou "naštvaní", protože se boří jejich monopol. Ministr očekává, že větší konkurence povede ke stlačení cen, což je podle něj pro občany dobrá zpráva.

Podle lékárníků snižují ministerské vyhlášky kvalitu českého lékárenství. Zatímco nyní musí mít lékárna přinejmenším 110 metrů čtverečních a drahé vybavení, výdejny podle nové vyhlášky mohou být jen na 24 metrech čtverečních. V předepsaném vybavení nemají například ani přesné lékárenské váhy, bez nichž se neobejde příprava léků, podotkl Šroub. "Proč by lékárník platil nájem za 110 metrů a pořizoval si lednice a skladové prostory, když mu stačí 24 metrů a podávat léky rovnou z krabic," varoval.

Lékárníci tak podle něj budou ekonomickými důvody tlačeni k omezení služeb a doplatí na to pacienti. Ve výdejnách a při samoobslužném prodeji, stejně jako při dodání léku poštou nebude podle lékárníků zajištěno, aby pacient dostal o svém léku informaci. Nedozví se, že ho nemá kombinovat s přípravkem, který už užívá, protože mu pak hrozí komplikace. Těhotná žena nedostane varování, že lék, který si koupila, poškodí jejího potomka.

Vydání obou vyhlášek považují lékárníci za pomstu svému stavu ze strany ministra Ratha. Prý je to odveta za to, že ho kritizovali, když připravil rámcové smlouvy, aniž vyčkal, na jakém znění smluv se dohodnou lékaři a lékárníci se zdravotními pojišťovnami. Rámcové smlouvy jsou vzorem smluv v jednotlivých oborech pro smlouvy s konkrétním lékařem či lékárníkem.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…