Lékárníci chtějí jednat přímo s Rathem
Lékárníci v úterý neuspěli v ministerské komisi s návrhy, jak snížit výdaje pojišťoven na léky, aniž by se to dotklo příjmů lékáren a omezilo dostupnost léků pro pacienty. Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba ČTK řekl, že ministerští úředníci neměli k jednání dostatečný mandát, proto se chce sejít s ministrem zdravotnictví Davidem Rathem. Další termín jednání komise proto nebyl dnes stanoven.
Lékárníci vyhlásili loni v prosinci stávkovou pohotovost, když ministr zveřejnil, že od ledna sníží lékovou marži o tři procenta. Lékárníci varovali, že to ohrozí existenci čtvrtiny lékáren, především na venkově. Ministr poté ustavil komisi, v níž se lékárníci, majitelé lékáren a dodavatelé léků měli s ministerskými úředníky domluvit na možnostech úspor.
Shoda od počátku panovala v tom, že úspory lze získat změnou systému marží. V komisi zazněly tři návrhy, ani jeden však neprošel. Chudoba chtěl, aby se jednalo také o dalších opatřeních, která by přinesla úspory výdajů, k těm se ale komise nedostala. Šlo například o elektronické předávání informací o tom, jaké léky pacient užívá. Pojišťovny by ušetřily, protože by různí lékaři nepsali jednomu pacientu opakovaně týž lék.
Ročně zaplatí pojišťovny za léky až 40 miliard korun, pacienti nespotřebují a vyhodí přípravky za čtyři miliardy. Lepším předepisováním by podle lékárníků tyto peníze šly ušetřit.
Lékárníci žádali od ministra analýzu jeho návrhů změny marže, podle Chudoby se jí nedočkali. Rath chce u léků do 300 korun ceny ponechat nynější marži 29 procent, s rostoucí cenou by marže klesala až na deset procent u léku za 5000 korun. U dražších přípravků už by se dál neměnila. Nyní je procento přirážky u všech léků stejné.
Komora navrhuje, aby marže na léky do 20 korun byla 50 procent. Při ceně od 20 do 50 korun by klesla na 40 procent, od 50 do 100 korun na 32 procent a od 100 do 300 korun na 28 procent. U dražších léků by se dál snižovala. U preparátů od 300 do 1000 korun by se rovnala 22 procentům. U léčiv od 1000 do 2000 korun by byla 12 procent, od 2000 do 5000 osm procent a u léků nad 5000 korun by činila tři procenta.
Podle propočtů komory přinese jejich návrh úsporu 250 milionů, podle propočtů ministerstva tak naopak stoupnou náklady o 362 milionů. Rozdíl si dnes členové komise vysvětlili - zatímco komora vycházela z dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv, tedy z celkových nákladů, ministerstvo počítalo jen s výdaji Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Další postup lékárníků zváží představenstvo komory na zasedání, které je plánováno na 10. a 11. února v Ostravě. "Chceme raději jednat, stávky jsou pro nás poslední krok, ale musí dojít k zásadnímu obratu v přístupu úředníků, tak nepřipraveni, jak jsou, se nikam nedobereme," dodal Chudoba.
Lékárníci minulý čtvrtek demonstrovali před ministerstvem zdravotnictví a v pondělí zavřeli v poledne na tři hodiny lékárny. Protestují proti krokům ministra Ratha, které podle nich ohrožují lékárenský stav.
Zdroj: ČTK