Přeskočit na obsah

Lékařka si připadá jako hokynářka, automatům se kroutí papír

S drobnými problémy se včera potýkali lidé při úhradě poplatků v olomoucké fakultní nemocnici. U platebních automatů se zřejmě kvůli náporu pacientů vyskytly technické komplikace. S placením proto musel lidem pomáhat personál. Změna potrápila i některé praktické lékaře, například Jarmila Dlouhá si při vypisování příjmových dokladů připadala spíše jako hokynářka.

"Při práci mě to pochopitelně zdržuje, skoro si ani nepřipadám jako v ordinaci, spíš jako hokynářka. Také mám obavy, jestli budu mít vždy dostatek drobných," řekla Dlouhá, která se na první pracovní den připravila a peníze si předem rozměnila. "Pacienti s poplatkem problém neměli, byli dokonale poučeni z médií," dodala lékařka, která si do ordinace pořídila kovovou kasičku.

Drobné naopak potřebovali pacienti olomoucké fakultní nemocnice, kde se poplatky vybírají prostřednictvím čtyř automatů už od 1. ledna. Včera, kdy přišel první nápor, pomáhal lidem s obsluhou zařízení personál nemocnice. Od čtvrtka to budou studentky střední zdravotnické školy.

"Řešíme za pochodu mírné technické problémy. Například když v zásobníku dochází papír na tisk stvrzenek, začne se kroutit a automat se zasekne," objasnil mluvčí fakultní nemocnice Egon Havrlant. "Zatím se ale nestalo, že by někdo odmítl poplatek uhradit," dodal Havrlant. Automaty přitom berou jen drobné mince. Kdo chce platit bankovkou, musí zajít do nově zřízeného informačního centra v hlavní budově. Nemocnice chce proto podle Havrlanta vyjednat s trafikanty v areálu, že by peníze za poplatky inkasovali také oni.

Za každý ze čtyř automatů zaplatila nemocnice 60.000 korun. Umístěny jsou mimo hlavní budovu také na dětské a neurologické klinice, a také na společné klinice plicního lékařství a onkologie. Jak uvedl Havrlant, vybrané peníze mají v budoucnu sloužit ke zvelebení prostředí.

Na automat nenarazí pacienti polikliniky u olomoucké tržnice na třídě Svobody. "Celkem zde máme 38 lékařů. Každý z nich vystupuje jako samostatný subjekt, takže si peníze vybírají sami. Žádný centrální automat jsme proto nepořizovali," uvedl jednatel polikliniky Pavel Erdös. Dodal, že pracoviště RTG a laboratoř zajišťující odběry krve pracují bez poplatku.

Třicetikorunový poplatek v normální provozní době je nutné platit podruhé v případě, že lékař odešle pacienta na vyšetření k jinému kolegovi. V době pohotovosti, mimo ordinační hodiny, činí poplatek 90 korun.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…