Přeskočit na obsah

Lékařka: Přístup ministerstva může pacientům přivodit invaliditu

Ministerstvo zdravotnictví nevyřešilo způsob financování nového léku na roztroušenou sklerózu, který je dvakrát účinnější než dosavadní medikace. Lékaři novinku proto nemohou pacientům předepisovat a pacientům se jejich choroba často může výrazně zhoršit. ČTK to dnes řekla Eva Havrdová z neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Reakci ministerstva se nepodařilo ČTK získat.

"Protože se promešká správná doba k nasazení léčby, může to (pacienty) poškodit a způsobit trvalou invaliditu," uvedla Havrdová. "Ministerstvo mělo už dávno vydat rozhodnutí," konstatovala. Podle Havrdové ministr Tomáš Julínek (ODS) již před třemi týdny přislíbil, že systém úhrad nového účinného léku Tysabri vyřeší; dosud se tak však nestalo.

"Lidi možná příští měsíc léky nedostanou, protože se o to ministerstvo nepostaralo," uvedla Havrdová. "Někteří ale dostávají další ataky a tím se mohou dostat do větší invalidity," obává se Havrdová.

Roztroušenou sklerózou nyní v Česku trpí asi 14.000 lidí; na každých 1000 obyvatel tedy průměrně připadá asi 1,4 pacienta. ČTK to řekl Karel Hrkal z Unie ROSKA sdružující pacienty s roztroušenou sklerózou. Unie dnes v Praze uspořádala konferenci, na níž odborníci pacienty informovali o novinkách v léčbě roztroušené sklerózy i o tom, jak lze lidem s touto nemocí ulehčit život. Konference se zúčastnilo asi 180 lidí.

Roztroušená skleróza je dosud nevyléčitelné chronické onemocnění imunity centrální nervové soustavy. Obaly nervových vláken a později i samotná vlákna jsou napadány zánětem, který se hojí jizvou. V jejím místě se nervová tkáň proměňuje v nefunkční vazivo. Onemocnění postihuje většinou mladé lidi. Probíhá v různě dlouhých a různě závažných záchvatech, po nichž následuje období klidu. Po počátečních záchvatech obvykle potíže mizí, ale se vzrůstajícím počtem zánětů stoupá pravděpodobnost trvalých následků. Zhruba čtvrtina pacientů nakonec potřebuje invalidní vozík.

Moderní diagnostické metody pomáhají u pacientů s roztroušenou sklerózou tuto chorobu diagnostikovat již v prvních stadiích nemoci. Roztroušená skleróza se obvykle diagnostikuje u lidí ve věku od 20 do 40 let. Mezi příznaky patří třes, bolest, ztuhnutí svalů, poruchy močení a také řada psychických problémů. Onemocnění negativně poznamenává nálady pacientů i jejich poznávací funkce, což snižuje schopnost takto nemocných udržet si zaměstnání. Nemocní trpí častěji depresemi a sedmkrát častěji než zdravá populace končí život sebevraždou.

Informace o roztroušené skleróze a užitečné rady pro pacienty trpící touto chorobou Unie ROSKA uvádí na svých internetových stránkách www.roska.eu.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…