Lékaři ze sdružení Praktik.cz chystají ústavní stížnost
Lékaři ze sdružení Praktik.cz jsou nespokojeni s tím, kolik jim platí zdravotní pojišťovny za léčení nemocných. Budou rovněž žádat náhradu škody, kterou utrpěli podle nich neoprávněnou státní regulací. Předseda sdružení Pavel Lindovský ČTK řekl, že jednají s poslanci a senátory všech parlamentních stran, aby ústavní stížnost podali.
"Týká se paragrafu, který jednoznačně popisuje, jakým způsobem se budou dohodovat úhrady zdravotní péče," upřesnil. Lékařům podle Lindovského vadí, že nemohou v dohodovacím řízení předložit pojišťovnám ekonomické kalkulace svých praxí. Nemohou si tak podle něj započítat své náklady, natož aby jim byla zaplacena práce a ještě měli zisk. Nemají na rozvoj praxí, obor přestal zajímat mladé lékaře, tvrdí.
"Primární péče je v kolapsu, hrozí její rozpad v horizontu jednoho roku. Praktiků je stále méně, mladí nevstupují, protože nevidí perspektivu," varoval Lindovský. Lékaři letos už dvakrát zavřeli na jeden den ordinace, protestovali proti nízkým platbám pojišťoven. Akce organizovaly krajské organizace Sdružení praktických lékařů.
Podle Lindovského není podstatné, zda mají pojišťovny platit za registrovaného pacienta 36 nebo 50 korun měsíčně, to podstatu problému nevyřeší. Zásadní podle něj je, že mladí nemají o obor zájem, protože jim nedává perspektivu.
V Česku je 5000 praktiků. Za poslední tři roky získal atestaci v oboru jen jeden lékař. Průměrný věk praktika je 52 let, každý rok umře 150 lékařů primární péče. "Přibývá lékařů, kteří jsou rozhodnuti se praxí zbavit pro ekonomickou nevýhodnost. Šli by na pracovní úřad, mimo obor, nebo za lepším příjmem do ciziny," dodal Lindovský.
Měsíční příjem lékaře od pojišťovny je v průměru 110.000 korun, z toho 70.000 až 80.000 jsou náklady. Lékaři tak zbývá před zdaněním 30.000 korun. Aby mohl mít dvě sestry, administrativní sílu a mladého lékaře, který by mu asistoval a časem by praxi převzal, musel by mít od pojišťoven měsíčně 250.000 korun, tvrdí sdružení.
Zdroj: ČTK