Lékaři zajišťující primární péči stárnou
Zajištění primární zdravotní péčí se v Česku podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) dlouhodobě nemění. Nepříznivě se však vyvíjí věkové složení lékařů, kteří základní péči zajišťují, tedy praktických lékařů pro dospělé a děti, ambulantních gynekologů a stomatologů.
Desetina praktických lékařů pro dospělé byla na konci loňského roku starší 65 let. Více než čtyři procenta lékařů již oslavila 70. narozeniny. Třetina je ve věku od 35 do 49 let. Obdobně na tom byli gynekologové. Ve věku nad 65 let jich bylo 11 procent, pět procent bylo starší 70 let. Příznivější je věková struktura praktických lékařů pro děti a dorost. Ve věku nad 65 let jich bylo loni šest procent. Ještě o něco méně starších lékařů působilo mezi stomatology. Ve věku nad 65 let bylo pět procent zubních lékařů. V kategorii od 35 do 49 let jich byla čtvrtina.
Praktický lékař pro dospělé v průměru denně vyšetřil 44 pacientů a každému z nich se věnoval osm až deset minut. Nejvíce pacientů na jednoho lékaře, více než 1700, připadalo na Vysočině, v Plzeňském a Ústeckém kraji. Nejhustější síť praktiků byla v Praze, kde v průměru každý pečoval o 1450 lidí. V roce 2006 praktici v celé republice provedli 40 milionů ošetření, z toho 4,5 procenta preventivních.
Dostupnost základní péče o děti a dorost se v jednotlivých výraznější krajích neliší. Pediatři udělali loni téměř 14 milionů vyšetření, z toho 22 procent preventivních. Každý pediatr měl v průměru 950 registrovaných pacientů, v Praze 790. Na Vysočině a Ústeckém kraji jich bylo více než 1000. Na jednoho dětského lékaře připadalo denně v průměru 30 ošetření, což představuje 12 až 16 minut na pacienta. Preventivní prohlídky tvořily pětinu vyšetření dětské populace.
Ambulantní gynekologové poskytli loni ženám téměř 9,5 milionu vyšetření, z toho 23 procent preventivních. Jednotlivé kraje vykazují v zajištění primární gynekologické péče výrazné rozdíly. Na jednoho gynekologa připadalo v průměru 3340 pacientek. V hlavním městě jich bylo 2650. V Pardubickém a Zlínském kraji to je více než 4000 žen. Gynekolog se v průměru věnoval pacientce 12 až 14 minut a provedl 34 vyšetření denně.
Výrazné rozdíly mezi kraji jsou i v zajištění stomatologické péče. Na jednoho zubního lékaře připadalo v Praze průměrně 1130 obyvatel, ale ve Středočeském a Ústeckém kraji jich bylo 2000. Denně ošetřili 14 pacientů a na každém pracovali v průměru 25 až 35 minut. Každý Čech šel v roce 2006 k zubaři v průměru dvakrát. Preventivní prohlídky představovaly 42 procent návštěv.
Zdroj: ČTK