Přeskočit na obsah

Lékaři zahltili jazykovky


Zájem skutečně roste. Desítky lékařů se nám ozvaly poté, kdy skončil v Praze veletrh pracovních příležitostí pro zdravotníky v Německu a Rakousku, potvrdila Lucie Judová z brněnského Österreich Institutu, který běžně pořádá kursy němčiny pro lékaře a pracovníky ve zdravotnictví.

Zatímco v jiných letech se podle ní na jazykovou výuku přihlásilo kolem tisícovky nových studentů, konec letošního roku přinesl překvapení: počet přihlášek se zvedl o třicet procent. Lidé se ptají hlavně po pokročilé němčině obtížnosti B2, kterou po uchazečích o zaměstnání požadují německé nemocnice.

Totéž hlásí Goethe-Institut Prag. "Můžu potvrdit, že zájem o mezinárodní zkoušku z němčiny stupně B2 v posledním roce masivně roste. Stejně jako zájem o přípravný kurs, který zkoušce obvykle předchází," řekla mluvčí institutu Martina Stejskalová. Goethe-Institut podle ní přezkouší asi o dvacet procent více zájemců, než tomu bylo loni. "Polovinu letošních zájemců přitom tvoří lékaři a studenti medicíny v posledních ročnících," přiznává Stejskalová. Zájem o zkoušky ostatních stupňů prý naopak dlouhodobě klesá.

V Německu je místa dost

Pokud lékaři zkoušku získají, mají dveře do německých nemocnic otevřené. Řada z nich toho podle lékařského odboráře Pavla Vávry využije. "Přesná čísla zatím nemáme, ale podle průběžných dat chce dát výpověď asi 4200 lékařů. Velká část z nich přitom skutečně zamíří do zahraničí," řekl Vávra. Další se podle něho nechají zaměstnat v soukromé sféře či u farmaceutických firem. Někteří si založí vlastní odborné ambulance.

Šéf České lékařské komory Milan Kubek varoval, že tisíce lékařů to s odchodem myslí vážně, přičemž zvláště v Německu pro ně místa jsou. "Podle šéfa spolkové komory chybí v současnosti v Německu čtyři tisíce lékařů. A v roce 2012 skončí výjimka neomezených přesčasů pro lékaře, bude platit standardních osm hodin týdně, takže rázem bude chybět dalších deset tisíc lékařů," upozornil šéf ČLK (rozhovor s Milanem Kubkem čtěte na str. 22).

Chladná vláda

Vládu ale nechává představa masivních odchodů chladnou. Pokud čtvrtina lékařů špitály opustí, naplní paradoxně jeden z předvolebních slibů TOP 09. Tedy strany, z jejíchž řad je i současný ministr zdravotnictví Leoš Heger. Nemocnic je totiž podle Hegera moc, hlavně těch malých.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky se dlouhodobě využívá jen osmdesát procent lůžek. Koncentrovat péči do velkých nemocnic si proto přálo už několik předchozích ministrů. Žádný z nich k tomu ale nakonec nesebral odvahu. Zrušit část nemocnic nebo je proměnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Dnes ale Heger přiznává: nemocnice, kde budou chybět lékaři, se sloučí s jinými. "Peníze, které po lékařích zbudou, dostanou jejich kolegové. Sestry současně dostanou vyšší kompetence a odpovědnost, jak je zvykem na Západě," říká ministr. Reforma zdravotnictví podle něho tyto kroky dávno připravuje a masové odchody prý jejich zavedení jen urychlí.

Týden, Veronika Rodriguez

Zdroj: Týden

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…