Přeskočit na obsah

Lékaři z Homolky sdělí kolegům zkušenosti z robotických operací

Vlastní zkušenosti z operací za pomoci robota představí svým kolegům z Česka i ciziny lékaři Centra robotické chirurgie Nemocnice Na Homolce. Ve čtvrtek pořádají se Společností robotické chirurgie první Pražský den robotické chirurgie. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Jitka Kalousková.

Na konferenci budou odborníci z USA, Rakouska, Itálie a Nizozemska. Tématem budou současné trendy a inovace v robotické chirurgii.

"Cílem je představit možnosti robotické chirurgie širší odborné veřejnosti, zejména s důrazem na mezioborovou spolupráci, a vytvořit platformu pro pravidelná setkávání a předávání zkušeností mezi operačními týmy," upřesnil zástupce koordinačního výboru konference a lékař oddělení gynekologie Daniel Strupp.

Homolka má robotický systém da Vinci od října 2005 jako první nemocnice v Česku. V multioborovém robotickém sále operují všeobecní a cévní chirurgové, gynekologové, urologové a kardiochirurgové.

S pomocí robota provedli lékaři na Homolce řadu republikově nebo i světově unikátních zákroků, například operaci výdutě na pánevní tepně a na břišní aortě, operaci nádoru tlustého střeva či operaci vrozeného defektu mezisíňové přepážky v srdci.

Právě poslední jmenovaná operace byla prvním kardiochirurgickým zákrokem provedeným kompletně pomocí robota. Byl to rovněž první robotický zákrok na otevřeném srdci, kdy byl pacient připojen na mimotělní oběh. Loni kardiochirurgové poprvé provedli kompletně roboticky aortokoronární bypass, při němž přemostili vadné cévy.

Letos v lednu provedl primář oddělení cévní chirurgie Petr Štádler v robotickém sále již stou robotickou operaci cév. Před českými i zahraničními kolegy má náskok - nejdále jsou holandští cévní chirurgové s 30 operacemi, v USA dosud nebyly ani tři desítky výkonů.

Robotické systémy zvyšují přesnost, kontrolu a zručnost provedení operace na úroveň, která je jinak nedosažitelná. Pacientovi zajišťují nejvyšší možnou bezpečnost. Zejména ženy oceňují, že po zákroku na srdci mají místo dlouhé rány uprostřed hrudníku jen stopy po čtyřech vpiších, které se rychle zahojí.

První robotický operační systém byl nainstalován v roce 1998 v Lipsku, loni bylo ve světě již asi 800 operačních robotů, z nich 500 v USA a 130 v Evropě. V Česku je robotický systém kromě Nemocnice Na Homolce také v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, ve Fakultní nemocnici U svaté Anny v Brně, v Nemocnici svaté Zdislavy ve Velkém Meziříčí-Mostišti a v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Centrum robotické chirurgie Na Homolce slouží jako národní i mezinárodní školicí centrum pro robotickou chirurgii.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…