Lékaři vyzývají ministra Julínka k odchodu
Lékařský odborový klub (LOK-SČL) vyzývá ministra zdravotnictví Tomáše Julínka k odchodu z funkce. Lékaři mu mimo jiné vytýkají nevydání vyhlášky o vybavení českých nemocnic, upřednostňování privatizace dříve, než budou vytvořena pravidla financování zdravotnictví, a pobouřil je také údajný ministrův konflikt s lékařkou brněnské úrazové nemocnice. Na tiskové konferenci to řekl předseda klubu Martin Engel.
Julínek se údajně při červencovém setkání v brněnské nemocnici v souvislosti s jejím chystaným zrušením zeptal lékařky Lenky Doležalové na to, zda je členkou odborové organizace. Po její kladné odpovědi jí podle klubu ministr sdělil, že nemůže počítat s tím, že by našla práci v nemocnici v Bohunicích, kam přejde třetina zaměstnanců rušeného zařízení. Na jeho chování si LOK stěžuje i v dopise Evropské komisi adresovaný komisaři pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti Vladimíru Špidlovi. "V tomto jednání lze spatřovat diskriminaci z důvodů jejího členství v odborové organizaci," uvedl na tiskové konferenci LOK právník Aleš Buriánek.
Za lékařku se postavila také Česká lékařská komora. Poskytne jí zdarma právní pomoc a další služby. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt naopak řekl, že schůzce byl přítomen a že Julínek lékařce nijak nevyhrožoval. Úřad se prý k případu nebude dál vyjadřovat.
Odboráři dále kritizují, že ministr podle nich odmítá vydat vyhlášku o personálním, věcném a technickém vybavením českých nemocnic. Ministr tuto povinnost podle klubu vědomě ignoruje s odůvodněním, že zákon je špatný a on se jím nebude řídit. "Dopady toho, že zákon není plněn, mohou být dramatické," uvedl Engel.
Lékařům se také nelíbí privatizace nemocničních zařízení před vytvořením právního rámce a pravidel financování zdravotnictví a inspirace slovenskou reformou zdravotnictví.
Odborový klub také dnes lékařům doporučil, aby zpřísnili kontrolu dodržování zákoníku práce, především důsledné čerpání volna po pohotovostních službách. Odmítá také zavedení směnného provozu. "Jsme přesvědčeni, že tento postoj je správný a ku prospěchu našich pacientů, které tak ochráníme před chybou pramenící z únavy lékaře. Je ale zřejmé, že díky liknavosti politiků bude toto spojeno s určitým omezením dostupnosti zdravotní péče," stojí v usnesení LOK.
Kroky ministerstva zdravotnictví kritizuje klub dlouhodobě. Nesouhlasí například s poplatky u lékaře. Ministr podle něj s odboráři nejedná. LOK na problémy zdravotnictví upozorňuje v kampani nazvané Unavený lékař, kterou vyhlásil letos v lednu. Symbolem je hodinový ciferník s osmdesátkou na místě dvanáctky. Toto číslo představuje počet hodin, pokud lékař slouží od pátku do pondělí. Do kampaně se zapojily organizace LOK v celé republice. LOK má 5000 členů v třetině ze 200 nemocnic.
Zdroj: ČTK