Přeskočit na obsah

Lékaři ve Stonavě odoperovali 5000 očí se šedým zákalem

Pětitisící operaci oka postiženého šedým zákalem provedli lékaři ve Stonavě na Karvinsku. Zkalením oční čočky trpí v Česku téměř polovina lidí ve věku nad 60 let, obnovit jejich zrak lze zatím jen operativně. ČTK to řekl primář oční kliniky Lexum František Benda. Operace malým řezem je bezbolestná, rychlá a druhý den už člověk okem vidí, řekla novinářům po operaci Menka Kostovská z Krnova, které dnes primář operoval už druhé oko.

V současné době podle primáře neexistují léky, kapky ani speciální brýle, které by zákal odstranily. Jedinou možností, jak zlepšit zrak pacienta, je šetrná operace. "Pacientce znecitlivím oko anestetickými kapkami, takže žádné vpichy jehlou. Při operaci neucítí bolest, přestože bude zcela při vědomí. Provedu asi třímilimetrový řez, zkalené jádro čočky ultrazvukem rozmělním a odsaji. V oku zůstane průhledné pouzdro lidské čočky, do něhož vložím čočku umělou," uvedl Benda.

Bezbolestnost operace potvrdila ČTK pacientka několik minut po operačním výkonu. "Vůbec to nebolelo a na operaci jsem šla mnohem klidnější než v dubnu, kdy mi operovali první oko. Tehdy jsem se bála asi jako každý, že oslepnu úplně. Byla jsem příjemně překvapená, že jsem na oko viděla už druhý den," vzpomínala pětašedesátiletá rodačka z Makedonie.

Podle primáře je obnova vidění po operaci velmi rychlá, pokud není šedý zákal spojený s jiným očním onemocněním. "Oko se zahojí do tří týdnů. Během té doby ale může pacient pracovat například s počítačem, určitě ale nesmí do prašného prostředí nebo bazénu," uvedl Benda.

Dodal, že operativní vložení běžné měkké čočky pacienta ve Stonavě nic nestojí, protože vše hradí pojišťovny. Za takzvané multifokální čočky, které umí odstranit i dioptrickou vadu a zbavit člověka brýlí, zaplatí pacient zhruba 20.000 korun za každé oko.

"V České republice přibývá lidí, kteří trpí šedým zákalem a chtějí podstoupit operaci. Populace stárne a šedého zákalu se prostě dožívá více pacientů. V loňském roce čeští lékaři vykonali téměř 76.000 operací, zatímco před devíti lety operovali o 30.000 očí méně," uvedl ředitel oční kliniky Milan Havelka.

Před rokem 1989 se podle něj operace šedého zákalu příliš nedoporučovala. "Bylo lepší, když pacient špatně viděl, než aby podstoupil nešetrný zákrok zmražení a vytržení čočky, kterou lékaři nenahradili čočkou umělou, ale silně dioptrickými brýlemi," dodal Havelka. Podle primáře Bendy takový zákrok podstoupil například bývalý prezident Gustav Husák. "Vzpomínáte na jeho dioptrické brýle? Proto se této metodě mezi lékaři říkalo Husákovy brýle," dodal.

Operace šedého základu se podle něj provádějí už stovky let. Například v Indii se v současné době stále používají nešetrné metody starých Egypťanů. "Tehdy se vlastně čekalo na to, až pacient přestane téměř vidět, aby neměl co ztratit, pokud se operace nezdaří," řekl ČTK Benda.

Oční klinika Lexum působí ve Stonavě od roku 2005. Dva lékaři provádějí operace ambulantně každé pondělí a středu, kdy operují průměrně 20 pacientů za den. V roce 2006 odstranili šedý zákal u zhruba 2500 lidí z celého kraje.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…