Přeskočit na obsah

Lékaři varují, že svátky přinášejí kromě veselí i více infarktů

Prosinec a leden jsou ve Spojených státech z hlediska výskytu infarktů a úmrtí na ně nejhoršími měsíci v roce. Vinu na tom má podle odborníků řada věcí, které na druhé straně dělají toto období svátků veselým: bohaté jídlo, hodně alkoholu a k tomu všemu ještě zvýšení stresu a napětí.

To, co dělá tuto bilanci ještě horší, je skutečnost, že lidé často nevěnují příznakům nemoci patřičnou pozornost. Je docela běžné, že svíravou bolest v hrudi často nejprve přičítají trávicím problémům po hojném svátečním jídle. Ještě více než jindy se zdráhají vyhledat rychlou lékařskou pomoc nebo jet do nemocnice, protože si nechtějí nechat narušit svátky. Přitom jde o minuty.

"Pro záchranu srdce je vymezený čas a ten je krátký," řekl doktor William Suddath z washingtonského Hospital Center, kde tým kardiologů čtyřiadvacet hodin denně provádí zákroky invazívní kardiochirurgie.

Každý rok je to jiné, ale některé americké nemocnice tvrdí, že nárůst srdečních příhod začíná už o svátcích Díkůvzdání, které připadají vždy na poslední čtvrtek v listopadu. Pokračuje to potom o vánočních a novoročních svátcích.

Riziko srdečního infarktu v napjatém svátečním čase zvyšuje řada věcí. Lidé třeba zapomínají brát léky, nebo odjedou na návštěvu do jiného města a nevezmou si je sebou. Dopřávají si těžká jídla, obsahující často hodně tuku. Taková strava enormně namáhá srdce při trávení. Zvyšuje se krevní tlak a srdeční tep. Ještě rychlejší dopad mají příliš slaná jídla, protože sůl vede k zadržování tekutin v těle. To způsobuje velkou zátěž pro srdce.

Alkohol v malé míře je považován za zdravý pro srdce. Ale když je někdo celé svátky pod vlivem alkoholu, potom musí srdce pracovat mnohem usilovněji, aby dostalo krev do periferních cév. Příliš mnoho alkoholu dráždí srdeční sval, mohou nastat poruchy srdečního rytmu. Pokud arytmie trvá příliš dlouho a bez kontroly, může vést k mozkové mrtvici.

Lidé se také vymlouvají, že mají málo času cvičit, hlavně na podzim, kdy se brzo stmívá a je chladno. Chladné počasí může způsobit stažení cév a přílišná námaha při odhazování sněhu může také vést k infarktu. Další zátěží pro stresované srdce jsou respirační nemoci, již v zimě přibývá. Proto lékaři vyzývají k očkování proti chřipce.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…