Lékaři: Škrty v investicích pocítí i duševně nemocní
Prostředí v psychiatrických léčebnách se pravděpodobně letos příliš nezmění, léčebny nedostanou od ministerstva zdravotnictví přes 101 milionů korun na plánované investice. Ředitel léčebny v Praze - Bohnicích Ivan David považuje nevyhovující prostory za jednu z velkých brzd rozvoje péče o duševně nemocné v Česku. Ministr zdravotnictví David Rath chce zkrácením investic získat peníze na úhradu dluhů zařízení, jež řídí.
Budovy v bohnické léčebně se za poslední roky změnily podle jejího ředitele jen málo. "Čtrnáctilůžkové pokoje v Evropě ve 21. století neodpovídají potřebám," řekl. Podle něj v oblasti sociální péče a ve výchovných ústavech byly přijaty přísné normy a peníze na změny se našly. "V případě léčeben to asi nevadí," konstatoval.
V Bohnicích chtěli za osm milionů korun opravit pavilon léčby závislosti na alkoholu, letos se jim to ale zřejmě nepodaří. "Musíme věřit, že ani v letošním roce se budova nezřítí, statik se domnívá, že ne," vysvětlil David. Přes problémy se pacienti v budově stále léčí. "Přirozeně to ale nevypadá moc dobře, když tato budova je prasklá od shora až dolů," dodal. David ale věří že se na opravu peníze najdou příští rok.
Škrty v rozpočtu pocítí i v Dobřanech na Plzeňsku. Chtěli přestavět jeden pavilon, aby pacienti mohli být ve dvou až čtyřlůžkových pokojích. Přestavba za více než devět milionů korun se neuskuteční ani zde. "Je to škoda," posteskl si ředitel léčebny Vladislav Žižka. Od svých plánů ale musejí ustoupit téměř všechny české léčebny duševně nemocných.
Ministr Rath uvedl, že částky vzal z nezahájených investičních akcí. Prohlásil, že se peníze nemocnicím, léčebnám a dalším organizacím vrátí v příštím rozpočtu. Stavební práce tak podle něj začnou jen "o šest či osm měsíců později".
Podle Barbory Wenigové z Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví škrty nepostihnou pouze léčebny, ale i neziskové organizace, které v psychiatrii působí. Nedostanou totiž slíbené dotace z Národního programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením. Škrty v dotacích by podle ní mohly řadě neziskových organizací zlomit vaz.
Wenigová také upozornila na to, že se duševně nemocným letos výrazně zvedly doplatky na léky. "Tyto kroky povedou směrem k tomu, že psychiatričtí pacienti budou stále více diskriminováni," dodala.
Pokud jde o náklady na psychiatrickou péči, drží se podle odborníků Česká republika na předposledním místě v Evropské unii. Horší je jen Slovensko. Zatímco v Evropě jde na psychiatrii kolem osmi procent výdajů na zdravotnictví, v ČR je to jen něco přes tři procenta.
Zdroj: ČTK