Lékaři se učí operovat oči na simulátoru virtuální reality
Mnohem rychleji a lépe si nacvičí postup složitých očních operací lékař na simulátoru, který vytváří virtuální realitu a umožní mu využít při operaci zraku, hmatu i sluchu. Vyzkouší si i velmi obtížné mikrochirurgické zákroky na oku nanečisto a může zopakovat bez rizika ty, které nemá dokonale zvládnuté. Ukázal to projekt Pražského centra virtuální oftalmochirurgie ve Fakultní nemocnici Motol, který porovnával nové formy výcviku s klasickými.
"Bylo prokázáno, že takový výcvik znamená pro účastníka výcviku prudký nárůst jeho mikrochirurgických dovedností, snížení pracovního stresu operatéra a omezení rizik pro pacienta," řekla ČTK mluvčí Eva Jurinová.
V průběhu dvou let absolvovalo výcvik mikrochirurgie 160 lékařů, 374 studentů lékařství z 1. a 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a 187 studentů fakulty biomedicínského inženýrství.
Použitá technologie a koncepce byla podle Jurinové v evropském kontextu unikátní, motolské pracoviště se tak zařadilo mezi nejlepší světová centra. Výsledky projektu vedly přední české oftalmochirurgy k doporučení, aby tento způsob výcviku očních chirurgů byl zařazen do systému celoživotního vzdělávání.
Oční chirurgie patří k lékařským oborům s nejrychlejším vývojem. První zákroky v zadní části oka, například na sítnici, byly představeny v sedmdesátých letech minulého století. V současnosti dokážou lékaři na experimentální úrovni implantovat pod sítnici i čipy, vyřešit rozpad sítnice a také problémy, které jsou až pod sítnicí. Pokrok ale vyžaduje moderní přístrojové vybavení a precizní práci chirurgů.
Zdroj: