Přeskočit na obsah

Lékaři se obávají, že přibude dětí, jimž nezabere běžný penicilin

Většině českých dětí zabírají běžná antibiotika, lékaři se však obávají, že by se to brzy mohlo změnit. Pokud je nebudou dávat, jen když test potvrdí, že infekce je bakteriálního původu, bude přibývat dětí, jimž penicilin nezabere. Řekla to předsedkyně odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová.

Provádění testů podle ní znemožňuje od ledna ministerská vyhláška, podle níž jsou lékaři za péči placeni. Mají na léky a laboratorní vyšetření limity, pokud je překročí, platí je ze své kapsy. "Doktoři se začínají bát tyto testy psát," řekla.

Podle lékařky hrozí, že se Česko dostane do situace jako Francie, kde kvůli rezistenci na pneumokoky očkují děti proti pneumokokovým infekcím. Ve Francii je dlouhodobě vysoká spotřeba antibiotik.

"Situace v Česku v porovnání s Francií je podstatně lepší, nicméně i tady zaznamenáváme nárůst rezistence, pohybuje se okolo 20 procent u některých kmenů vůči některým antibiotikům. Vede to k tomu, že již dnes musíme užívat v některých případech účinnější a silnější antibiotika," řekla Cabrnochová.

Podotkla, že rodiče někdy zbytečně požadují, aby jejich dítěti lékař antibiotika napsal. Měli by vědět, že většina banálních onemocnění je virového původu, na ně antibiotika neúčinkují.

Cabrnochová ujistila, že u českých dětí klasická penicilinová antibiotika stále ještě dobře fungují. Pro ty nejmenší je lék ve formě sirupu, pro větší děti, které již dokáží spolknout prášek, ve formě pilulek. Nově se v  lékárnách objevila antibiotika v brčku. Tekutina protéká granulemi s  obsahem léku, takže s oblíbeným nápojem vypije dítě i lék. Rodiče doplatí na tuto formu zhruba 100 korun.

Podle mikrobiologa Filipa Prusíka z Ústavu lékařské mikrobiologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy zvyšuje rezistenci masivní užívání antibiotik. Veterináři je dávají ve velkochovech zvířatům pro lepší přírůstek hmotnosti, stopy léku se tak dostávají do potravy.

Za špatné považuje i to, když lékaři píší antibiotika pro jistotu, na žádost pacientů či pro svůj klid. Antibiotika jsou v Česku pouze na recept, to brání, aby jich pacienti zneužívali. V některých zemích, například v  Mexiku, se však dají koupit volně.

Nárůst odolnosti bakteriálních kmenů vůči antibiotikům zvyšuje podle Prusíka i to, když pacient dostane nízkou dávku léku, dělá mezi dávkami delší intervaly či užívá lék nepravidelně. Hladina léku příliš klesne, bakterie si na lék zvyknou a už na ně nepůsobí.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…