Přeskočit na obsah

Lékaři se dřív dostanou k novým postupům u plicních nemocí

Zástupci České pneumologické a ftizeologické společnosti, která zabývá plicními onemocněními, v Brně podepsali dohodu s Evropskou respirační společností.

Čeští plicní lékaři se díky tomu dostanou k nejnovějším odborným publikacím a lékařským postupům při léčbě plicních onemocnění, řekl předseda společnosti Vítězslav Kolek. Podle něj se tím zlepší péče o pacienty. V České republice ročně zemře kvůli onemocněním plic více než 10.000 lidí.

Lékaři museli dříve publikace obtížně shánět a draze za ně platit. "Nyní se to ale změní. Lékaři se díky spolupráci snáze dostanou k nejnovějším odborným zahraničním publikacím a také k nově zjištěným postupům, které se ve světě osvědčily," uvedl Kolek.

"Z deseti nejvážnějších nemocí s nejvyšší úmrtností jsou čtyři nemoci plic," zdůraznil Kolek.

Kromě toho více než 500 českých a slovenských lékařů diskutovalo v Brně o novinkách v léčbě plicních onemocnění. Jedním z témat byly i nové léky.

"Některé už se v České republice užívají, jiné teprve přijdou," dodala přednostka Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno Jana Skřičková. Pokud lékař pro lék vybere vhodného pacienta, může mu tím prodloužit život a výrazně zlepšit jeho kvalitu. "Platí to pro onkologická onemocnění, astma, chronickou obstrukční plicní nemoc nebo pro smrtelnou cystickou fibrózu," dodala Skřičková.

V Evropě ročně zemře na plicní nemoci okolo 600.000 lidí. Rakovina plic, astma a další respirační choroby zabijí v České republice ročně více než 10.000 obyvatel.

ČTK

 

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…