Lékaři se bouří proti nové zdravotnické vyhlášce
V praxi to může vypadat tak, že vám bude zraněné koleno na místo ortopeda ošetřovat třeba oční lékař. A právě proti tomu ostře vystoupila Česká lékařská komora. Podle ní by v takovém případě hrozila pochybení lékařů a odnesli by to hlavně pacienti.
Autor:
To, co se peče tady na ministerstvu zdravotnictví, je podle lékařů návratem do devatenáctého století. A my pacienti se před tím můžeme maximálně pokřižovat.
Milan Kubek, prezident České lékařské komory:
Doplatí na to pacienti, jejichž bezpečnost bude závažně ohrožena.
Takzvaná prováděcí vyhláška zákona o zdravotních službách zní na první pohled složitě. V praxi se ale pozná velmi jednoduše. Jednotlivé lékařské specializace se mají zastřešit pod dvě základní větve - internu a chirurgii. V péči o pacienty by se pak mohli doktoři z jedné větve vzájemně střídat.
Leoš Heger /TOP 09/, ministr zdravotnictví:
Ne vždy musí u toho pacienta být čtyřiadvacet hodin ty nejspecializovanější odborníci, mnohdy stačí lékař se základní erudicí.
A co tohle může znamenat v praxi?
Jana Vedralová, místopředsedkyně Lékařského odborového klubu:
Člověk s neprůchodností střevní, s náhlou příhodou břišní bude přivezen na chirurgické oddělení a tam zrovna bude sloužit gynekolog nebo očař.
Miloš Voleman, místopředseda Lékařského odborového klubu:
A pacient bohužel by neměl šanci to nějakým způsobem poznat, pokud by ten lékař nepřišel a neřekl mu: "Podívejte se, dobrý den, já dneska sloužím na chirurgii, ale jsem ortoped, takže se teďko pokusím zjistit, jestli máte nebo nemáte akutní zánět slepého střeva, ale nemám na to kvalifikaci.”
Neuvedena:
No, to by se mi nelíbilo. Chtěla bych odborníka.
Dokážete si představit, že by vás místo gynekologa ošetřoval oční lékař?
Neuvedena:
Ne, nedokážu.
Na takovou praxi v nemocnicích ale rozhodně nehodlá přistoupit Česká lékařská komora, ani Lékařský odborový klub. Obávají se ale, že své si ministr může prosadit i přes jejich odpor a námitky.
Milan Kubek
Bohužel podle nového zákona o zdravotních službách může ministr zdravotnictví vydat takovou vyhlášku silou, bez ohledu na názor České lékařské komory.
Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu:
Doplatit na to můžou pacienti samozřejmě v dopadu kvality tý péče. To je první poražený v daný chvíli. Druhým poraženým by byl ten lékař, kterej se vyskyt na tom místě a nedejbože pochybil.
Leoš Heger
Pacienti obavy mít nemusí. Na těžkých, důležitých jednotkách intenzivní péče určitě budou ty nejlepší.
Tak mě napadá, pane ministře, jakou vy máte specializaci?
Leoš Heger
Já jsem rentgenolog.
A dokážete si představit, že byste třeba se staral o někoho s vadou očí třeba?
Leoš Heger
Ne, tak to není, to není dobrý příklad.
Kontroverzní vyhláška je zatím ještě na papíře. Česká lékařská komora a Lékařský odborový svaz ale už teď vyzývají všechny lékaře, aby na takové služby vůbec nepřistupovali.
Milan Kubek
Protože tím riskují závažně, že v případě nějakého odborného pochybení, ke kterému nutně bude docházet, prostě je z toho průšvihu žádný advokát nevyseká.
Jana Vedralová
Nikde v Evropě neexistuje, aby lékař ošetřoval mimo svůj obor.
Prima TV
Zdroj: Prima TV