Lékaři radí očkování proti chřipce, v ČR zájem zatím malý
Očkování proti chřipce ochrání až 90 procent zdravých dospělých a u seniorů sníží až o 70 procent počty hospitalizací pro zápal plic a až o 80 procent riziko úmrtí, řekl ČTK předseda České vakcinologické společnosti profesor Roman Prymula.
Očkovat by se podle něj měli dát hlavně lidé z rizikových skupin, tedy starší 65 let, chronicky nemocní a zdravotníci, kteří jsou v kontaktu s infekcí. Děti do půl roku se neočkují, proto by mělo být očkováno jejich okolí.
Zdravotníci ve čtvrtek zahájili před blížící se chřipkovou sezonou kampaň na podporu očkování. Zveřejnili výsledky červencového průzkumu STEM/MARK, ze kterých vyplynulo, že pravidelně se dává očkovat proti chřipce jen pět procent Češek a Čechů a 20 procent bylo někdy v životě proti ní očkováno. Jen 38 procent lidí věří, že je vakcína ochrání.
Prymula k tomu uvedl, že v ČR každým rokem podlehne této nejčastější infekci zhruba 2500 lidí, je to dvojnásobek počtu obětí dopravních nehod. Nakazí se pět procent dospělých a 20 procent dětí.
Třetina lidí si podle průzkumu myslí, že očkování je zbytečné, každý druhý soudí, že nebezpečí chřipky je v tom, že oslabí organismus. Jen 41 procent lidí si chřipku spojuje s možným úmrtím.
Proočkovanost v ČR se podle dat distributorů pohybuje mezi čtyřmi až sedmi procenty, v západní Evropě je v průměru 17 procent a třeba v Kanadě kolem 33 procent, z toho u rizikových skupin až 80 procent. V ČR je očkováno deset až 20 procent lidí v riziku. Světová zdravotnická organizace přitom radí proočkovanost populace 30 procent a v rizikových skupinách 75 procent.
Nejčastěji se podle průzkumu rozhodnou lidé pro očkování na radu svého lékaře, až 50,3 procenta, nebo jsou sami přesvědčeni o jeho důležitosti, 41,7 procenta. O očkování nemají zájem proto, že spoléhají na přirozené mechanismy, 42,3 procenta, nemají chronické obtíže, 31,3 procenta, nebo sázejí na zdravý životní styl, 17,4 procenta.
Podle profesora Prymuly je nutno vnímat chřipku jako závažné onemocnění. Je vysoce nakažlivá, viry se šíří kapénkami, inkubační doba je jeden až čtyři dny. Hlavními přenašeči jsou děti, vylučují větší množství viru a delší dobu než dospělí. Nakazí se ve školním kolektivu a nákazu přenesou na sourozence, rodiče, pečovatelky i prarodiče.
ČTK Naďa Myslivcová
Zdroj: ČTK