Lékaři provedou v ČR ročně 22.000 koronárních angioplastik
Lékaři v Česku provedou přibližně 22.000 koronárních angioplastik ročně, z toho 6500 u nemocných s akutním infarktem myokardu. Novinářům to řekl Michael Želízko z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Angioplastika je nyní čtyřikrát častějším zákrokem u kardiologických pacientů než operace srdce - takzvaný koronární bypass. Koronární angioplastika zachránila život prvnímu pacientovi s akutním infarktem myokardu v ČR před 15 lety. Od té doby se prý Česko stalo v dostupnosti této léčby světovou jedničkou.
První operaci lékaři v IKEMu provedli 15. února 1993 nemocnému s ischemickou chorobou srdeční, jemuž hrozil uzávěr pravé věnčité tepny a infarkt. Pacientovi byla implantována speciální výztuha, takzvaný stent, který udržel postiženou tepnu průchodnou.
"Dnes jsme schopni tuto službu nabídnout v podstatě všem pacientům na našem území, kteří ji potřebují," řekl Želízko. Intervenční kardiologii provádí 23 specializovaných center v ČR, včetně jednoho dětského. Takzvaná PCI centra jsou prý připravena operovat 24 hodin denně.
První implantaci koronárního stentu na světě provedli lékaři ve francouzském Toulouse v roce 1986. Nicméně až od roku 1995 se tyto zákroky rozšířily na více center na světě.
Od roku 2000 je prý ČR jediný stát na světě, který metodou takzvané primární angioplastiky léčí všechny nemocné s akutním infarktem myokardu.
Zdroj: ČTK